لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۰

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار برچیده شدن «نژادپرستی سیستماتیک» شد


میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه هفتم تیر گفت نژادپرستی علیه مردمان آفریقایی‌تبار در بسیاری از کشورهای جهان یک مشکل «نهادینه» است و از همه دولت‌ها خواست ضمن برچیدن این تبعیض، ماموران انتظامی مسئول قتل آفریقایی‌تباران را مجازات کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز خانم باشله در گزارشی در مورد نژادپرستی در سطح جهان که در پی قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط یک مامور پلیس شهر مینیاپولیس در ماه مه ۲۰۲۰ تهیه شده است، گفت برخورد نژادپرستانه ماموران پلیس و به کارگیری زور بیش از حد در برخورد با اقلیت‌های نژادی در آمریکای شمالی، اروپا و آمریکای لاتین یک مشکل نهادینه است.

او در بخشی از گزارش خود به جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد که نژادپرستی ساختاری مانع برخورداری عادلانه اقلیت‌های نژادی از اشتغال، بهداشت، آموزش و پرورش، مسکن و عدالت می‌شود.

میشل باشله در بخش دیگری از سخنانش افزود: «از تمامی کشورهای جهان می‌خواهم که انکار نژادپرستی را متوقف کرده و برای پایان دادن به مصونیت و بنای اعتماد در میان تمامی گروه‌های جمعیتی نژادپرستی را برچینند. به خواست‌های مردمان آفریقایی تبار و اعتراضات آنها توجه کرده و ضمن مقابله با میراث نژادپرستانه گذشته وضعیت را تغییر دهند.»

خانم باشله از فرمان ریاست جمهوری جو بایدن در ژانویه سال جاری با هدف مقابله با تمامی جلوه‌های نابرابری نژادی در سراسر آمریکا استقبال کرد.

مونا ریشماوی، مسئول بخش حاکمیت قانون در کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل که این گزارش را تنظیم کرده در یک نشست خبری گفت: «به غیر از قتل جورج فلوید در هیچ یک از این موارد ماموران پلیس که مرتکب قتل شده‌اند تحت تعقیب قضایی قرار نگرفته‌اند.»

در این گزارش روی هفت «پرونده نمادین» از جمله قتل جورج فلوید تمرکز شده است. دادگاهی در آمریکا روز جمعه چهارم تیر درک شووین مامور پلیسی که جورج فلوید را به قتل رساند به ۲۲.۵ سال زندان محکوم کرد.

انتشار ویدئوی صحنه قتل جورج فلوید باعث اعتراضات گسترده‌ای در سراسر آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی شد و جنبش موسوم به «زندگی سیاهان مهم است» را به عنوان یک حرکت ضد نژاد پرستی تثبیت کرد.

موارد دیگری که کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان «پرونده نمادین» روی آنها تمرکز کرده قتل یک پسر نوجوان آفریقایی‌تبار به ضرب گلوله ماموران پلیس برزیل در یک عملیات مبارزه با مواد مخدر در شهر سائو پائولو در سال ۲۰۲۰ و دیگری کشته شدن یک مرد ۲۴ ساله فرانسوی و آفریقایی تبار در بازداشت پلیس در ژوئیه ۲۰۱۶ است.

مونا ریشماری در نشست خبری روز دوشنبه افزود: «یک مادر برزیلی به ما گفت که شما همیشه در مورد جورج فلوید حرف می زنید، ولی ما اینجا هر روز یک جورج فلوید داریم و هیچ کس در مورد آن حرفی نمی‌زند. سپس متوجه شدیم که تعداد قتل‌های نژادپرستانه بسیار بیشتر از آن است که تصور می‌کنیم.»

این گزارش تاکید می‌کند که در کشورهایی که گذشته برده‌داری دارند و یا در تجارت برده‌های سیاهپوست از آفریقا به آن سوی اقیانوس اطلس مشارکت داشته‌اند و همچنين در کشورهايی که به دلیل تاریخ استعماری خود درصد قابل توجهی از جمعیت فعلی آنها آفریقایی‌تبار است معضل اعمال خشونت علیه سیاهپوستان و نژادپرستی شدیدتر است.

میشل باشله در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: «نژادپرستی نهادینه به یک واکنش نهادینه نیاز دارد. امروز یک فرصت تاریخی فراهم شده تا در مسیر عدالت و برابری نژادی گام بزرگی برداریم.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

در گزارش او به حداقل ۱۹۰ مورد مرگ آفریقایی‌تباران توسط نیروهای انتظامی طی یک دهه اخیر در سراسر جهان اشاره می‌شود و اکثر این موارد در ایالات متحده آمریکا روی داده‌اند.

XS
SM
MD
LG