لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۳۰

عملیات نیروی دریایی آمریکا در دریای بارنتز برای نخستین بار از اواسط دهه ۸۰ میلادی


نیروی دریایی آمریکا می‌گوید برای پرهیز از هرگونه سوءتفاهم، کاهش ریسک و جلوگیری از بروز تنش ناخواسته این عملیات را از پیش به وزارت دفاع روسیه اطلاع داد.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت چهارکشتی نظامی این کشور و یک ناوچه نیروی دریایی بریتانیا برای انجام عملیات امنیتی وارد دریای بارنتز شدند.

این دریا در شمال غربی روسیه قرار دارد و به اقیانوس منجمد شمالی وصل می‌شود.

این نخستین بار از اواسط دهه هشتاد میلادی است که کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا وارد دریای بارنتز می‌شوند.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید برای پرهیز از هرگونه سوءتفاهم، کاهش ریسک و جلوگیری از بروز تنش ناخواسته این عملیات را از پیش به وزارت دفاع روسیه اطلاع داد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد ناوگان شمالی نیروی دریایی این کشور متشکل از کشتی‌های یخ‌شکن، ناوها و زیردریایی‌های هسته‌ای جدید حرکت کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی در دریای بارنتز را دنبال می‌کند.

دولت روسیه در سال‌های اخیر حضور نظامی‌اش را در قطب شمال افزایش داده است. این منطقه هم از نظر ذخایر انرژی و هم از نظر دفاعی بسیار مهم تلقی می‌شود و با توجه به ذوب شدن لایه‌های یخ در آن تحت تاثیر گرمایش زمین، در آینده می‌تواند به یک مسیر مهم کشتیرانی در دورترین نقاط شمالی کره زمین بدل شود.

دولت چین نیز که در جستجوی مسیرهای کشتیرانی کوتاه‌تر به سمت اروپا است به این مناطق توجه ویژه‌ای دارد و خود را در زمره کشورهای «حاشیه قطب شمال» تلقی می‌کند.

ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «نیروی دریایی همه کشورهای متحد برای تضمین تداوم امنیت و دسترسی به همه دریاهای جهان باید آماده عملیات در تمامی محیط‌ها و شرایط جوی باشند. این مسئله به خصوص در ناحیه قطب شمال که به دلیل شرایط جوی نامساعد آن مستلزم هوشیاری و تمرین دائمی است اهمیت حیاتی دارد».

سه ناوشکن آمریکایی از مدل تهاجمی آگیس و یک کشتی کمکی در این عملیات شرکت دارند.

این ناوشکن‌ها به موشک‌های کروز مدل تام‌هاوک و سيستم تهاجمی آگیس مجهز هستند که بخشی از سامانه دفاعی در برابر موشک‌های بالستیک هستند و نیروهای ناتو از آن برای دفاع از اروپا در برابر حملات موشکی محدود مانند موشک‌های ایران استفاده می‌کنند.

سامانه دفاعی ناتو همواره مورد اعتراض روسیه بوده است. مسکو مدعی است که هدف اصلی این سامانه دفاعی بر هم زدن تعادل استراتژیک در اروپا علیه قدرت هسته‌ای آن کشور است.

اما دولت آمریکا و کارشناسان تسلیحاتی می‌گویند این سامانه دفاعی در تعادل استراتژیک موجود بین روسیه و ناتو تغییری ایجاد نمی‌کند.

هفته گذشته دو ناوشکن، یک کشتی کمکی و یک هواپیمای تجسسی آمریکا همراه با یک ناوچه بریتانیایی در آب‌های دریای نروژ واقع در شمال مدار قطب شمال یک رزمایش ضد زیردریایی انجام دادند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG