لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۸

اعتراض امارات به اظهارت مقام‌های ایرانی در مورد توافق با اسرائیل‎


امارات سومین کشور عربی و نخستین کشور حوزه خلیج فارس است که با اسرائیل رابطه عادی برقرار می‌کند

امارات در اعتراض به سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره عادی‌سازی روابط این کشور و اسرائیل، کاردار ایران را به وزارت خارجه احضار و یادداشت «شدید اللحن» این کشور را به وی تسلیم کرد.

خبرگزاری دولتی امارات، وام، با انتشار گزارشی در روز یکشنبه ۲۶ مرداد گفت که احضار سفیر ایران در پی سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، فرماندهان سپاه پاسداران و برخی دیگر مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل انجام شده است.

این گزارش می‌افزاید، وزارت خارجه امارات «سخنان تهدیدآمیز» مقامات ایران را «غیرمسئولانه» خوانده و گفته است این موضوع می‌تواند «تبعاتی» برای امنیت منطقه داشته باشد.


در تازه‌ترین اظهارات، محمد باقری رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز یک‌شنبه با انتقاد شدید از عادی‌سازی روابط امارات و اسرائيل، هشدار داد که بعد از این نیروهای نظامی ایران «با محاسبات دیگری» به امارات نگاه خواهند کرد.

این مقام ارشد نظامی ایران بدون توضیح بیشتری درباره جزئیات این تغییر رویکرد، گفت اگر اتفاقی در خلیج فارس بیفتد که «امنیت ملی جمهوری اسلامی دچار خدشه» شود، مقصر آن امارات است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۲۳ مرداد از «توافق تاریخی» میان امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط دوجانبه خبر داد.

امارات سومین کشور عربی و نخستین کشور حوزه خلیج فارس است که با اسرائیل رابطه عادی برقرار می‌کند.

وزارت خارجه امارات همچنین از ایران خواسته است بر اساس کنوانیسون وین، در مقابل مصونیت کادر دیپلماتیک امارات در تهران مسئولیت خود را به یاد داشته باشد.


قبلا مواردی از حمله به سفارتخانه‌های خارجی در تهران، از جمله بریتانیا و عربستان اتفاق افتاده بود.

این گزارش می‌گوید، امارات حمله لفظی مقامات ایران به عادی‌سازی روابط ابوظبی با اسرائیل را غیرقابل قبول، غیرمسئولانه، مداخله‌جویانه و نقض حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده است.

وزارت خارجه امارات همچنین گفته‌های مقامات ایران را مبنی بر اینکه روابط امارات و اسرائیل در خدمت صلح منطقه نیست، رد کرده و گفته است بهبود روابط میان کشورها موضوعی مربوط به حاکمیت ملی کشورها است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری دولتی امارات و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG