لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۶

تداوم بحران ونزوئلا: تعدادی از دیپلمات های آمریکایی کاراکاس را ترک کردند


سفارت آمریکا در کاراکاس.

با تداوم جنگ قدرت بین نیکلاس مادورو و خوان گوایدو که خود را رییس جمهور موقت اعلام کرده است، اولین گروه از دیپلمات های آمریکایی صبح جمعه به وقت محلی عازم فرودگاه کاراکاس شدند.

به گزارش رویترز ، مسئول امنیتی سفارت آمریکا در نامه‌ای از پلیس تقاضا می کند تا اسکورت و حفاظت ۱۰ خودرو در مسير فرودگاه را تامین کند. این نامه به بیرون درز کرده و توسط یکی از خبرنگاران رادیو و تلویزیون دولتی ونزوئلا منتشر شد است. یک مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود اصالت این نامه را تایيد کرد.

روز چهارشنبه پس از تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو، رییس مجلس ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری موقت آن کشور، نیکلاس مادورو دولت آمریکا را به اقدام به کودتا در ونزوئلا متهم کرد و به دیپلمات های آن کشور سه روز وقت داد تا کشور را ترک کنند.

روز پنجشنبه نیز آقای مادورو تمام دیپلمات های ونزوئلا را از آمریکا فراخواند و سفارت آن کشور در واشنگتن را تعطیل کرد.

دولت آمریکا دستور نیکلاس مادورو برای خروج دیپلمات های خود را نپذیرفته ولی دستور داده به دلیل ملاحظات امنیتی کارمندان غیرضروری از کاراکاس خارج شوند. دولت دونالد ترامپ می گوید دستور نیکلاس مادورو قانونی نیست چون واشینگتن دیگر او را به عنوان رهبر مشروع ونزوئلا به رسمیت نمی شناسد.

نیکلاس مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی زنده گفت:«فکر می کنند ونزوئلا مستعمره آنهاست و هر کاری که بخواهند می توانند انجام دهند. شما باید دستور من به عنوان حکومت ونزوئلا را انجام دهید.»

اولین گروه از کارمندان سفارت آمریکا قرار است حوالی ظهر به وقت محلی با یک یا دو پرواز شرکت هوایی امریکن ایرلاینز از کارکاس به میامی بروند. پس از توقف پروازهای سایر شرکت ها در سال ۲۰۱۷ به دلیل تنش هاس سیاسی در حال حاضر امریکن ایر لاینز تنها خط هوایی آمریکایی است که به کاراکاس پرواز دارد.

خبرگزاری رویترز می افزاید نیکلاس مادور با حمایت نیروهای مسلح بر حفظ قدرت خود تاکید کرده و در عمل وضعیت انفجاری بالقوه ای در کشور ایجاد شده است.

خوان گوایدو قرار است عصر جمعه در یک کنفرانس خبری شرکت کند و همزمان پیش بینی می شود که ممکن است او را بازداشت کنند.

از سخنرانی روز چهارشنبه در جمع دهها هزار نفر از معترضان و سوگند وفاداری نمادین برای به عهده گرفتن موقت مقام ریاست جمهوری از محل آقای گوايدو اطلاعی در دست نیست. او وعده داد که ضمن دفاع از قانون اساسی حکومت نیکلاس مادورو را ساقط خواهد کرد.

خوان گوایدو در مصاحبه ای با شبکه خبری ونزوئلایی یونیویژن و از یک محل نامعلوم گفت اگر نیکلاس مادورو و اطرافیان و متحدانش به بازگشت دمکراسی به ونزوئلا کمک کنند ممکن است عفو شوند.

او افزود:«احتمال عفو مطرح است. این تضمین ها شامل افرادی می شود که حاضرند در کنار قانون اساسی باشند و به احیا نظام قانونی کمک کنند.»

علاوه بر آمریکا و کانادا بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین خوان گوایدو را به عنوان رهبر جدید ونزوئلا به رسمیت شناخته و تعدادی از کشورهای اروپایی نیز از او حمایت کرده اند. دونالد ترامپ وعده داد که «تمام وزن» قدرت اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا را برای احیا دمکراسی در ونزوئلا به کار خواهد گرفت.

تاکنون حکومت های روسیه، ایران، ترکیه ، چین، کوبا و سوریه حمایت خود از دولت نیکلاس مادورو را اعلام کرده اند.

با استفاده از رویترز و آسوشیتدپرس، ش.ر

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG