لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۱۶

سفیر بریتانیا در واشینگتن استعفا کرد


کیم داروک، سفیر بریتانیا در واشینگتن، در استعفانامه خود نوشته که دیگر نمی‌تواند وظایف خود را به شیوه‌ای که تمایل دارد انجام دهد.

سفیر بریتانیا در ایالات متحده به دنبال افشای ای‌میل‌های انتقادی او در رابطه با دولت دونالد ترامپ و تنش در روابط دو کشور روز چهارشنبه ۱۹ تیر از سمت خود استعفا داد.

کیم داروک در استعفانامه خود نوشت: «از زمان افشای این اسناد اداری... گمانه‌زنی‌های بسیاری در رابطه با موقعیت من و مدت زمان باقی‌مانده‌ای که همچنان عنوان سفیر را خواهم داشت، شکل گرفت. مایلم که پایانی بر این گمانه‌زنی‌ها بگذارم. شرایط کنونی برایم امکان اجرای وظایفم را آن گونه که تمایل دارم، غیرممکن می‌سازد».

تنها یک روز قبل از این استعفا، دونالد ترامپ در رشته توئیت‌هایی کیم داروک را هدف حمله شدید خود قرار داده و او را «احمق» و فردی «گیج و منگ» توصیف کرده بود.

ماجرا به هفته گذشته و انتشار ای‌میل‌های کیم داروک خطاب به وزارت خارجه بریتانیا باز می‌گردد که در آنها انتقادات صریحی از دولت دونالد ترامپ شده بود و این دولت را «ناکارآمد» و «بی‌منطق» و «غیرقابل پیش‌بینی» خوانده بود.

دولت بریتانیا اگرچه تاکید داشت که این ای‌میل‌ها دیدگاه لندن را بازتاب نمی‌دهد و صرفا نظرات شخص سفیر است، اما در عین حال حمایت خود را از کیم داروک اعلام کرد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه با اظهار تاسف از استعفای آقای داروک گفت که این استعفا بار دیگر این ضرورت را به یاد می‌آورد که «یک دولت خوب به کارگزارانی وابسته است که بتوانند نظرات مشورتی خود را کامل و صادقانه بیان کنند».

کیم داروک قرار بود که آخر سال جاری میلادی بازنشسته شود. ترزا می نیز تا حدود بیست روز بعد سمت نخست‌وزیری بریتانیا را به شخص دیگری خواهد سپرد و حال مشخص نیست که آیا در این مدت کوتاه فرصت آن را خواهد داشت که کسی را جایگزین آقای داروک کند یا نه، چرا که به طور معمول فرایند تعیین سفرای بریتانیا زمان‌بر بوده و این فرایند از انتشار آگهی تا ارسال تقاضانامه‌ها و مصاحبه با متقاضیان را شامل می‌شود، اگرچه در مورد سفارت بریتانیا در ایالات متحده گاهی استئناهایی وجود داشته است.

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG