لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۶

بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی؛ در پرواز «مداخله غیرقانونی» صورت گرفته است


یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین می‌گوید محتوای جعبه‌ سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین در ایران، حاکی از «مداخله غیرقانونی» در پرواز این هواپیما است.

آقای ینین روز جمعه، سوم مرداد، این موضوع را در توییتر مطرح کرده است.

به گفته معاون وزیر خارجه اوکراین، جعبه‌ سیاه این هواپیما «با موفقیت رمزگشایی» شده و «دخالت غیرقانونی» در این پرواز تائید شده است.

این مقام وزارت خارجه اوکراین، بدون اشاره به جزئیات، اضافه کرده که کشورهای دخیل در این پرونده، منتظر دور اول مذاکره با ایران در هفته آینده هستند.

اظهارات معاون وزیر خارجه اوکراین یک روز از آن مطرح می‌شود که تیم بین‌المللی بررسی دستگاه‌های ضبط پرواز هواپیما اعلام کرد نتیجه بررسی خود را به دولت ایران تحویل داده است.

حکومت ایران شش ماه بعد از ساقط کردن پرواز ۷۵۲ که با شلیک دو موشک از سوی سپاه پاسداران صورت گرفت و منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین شد، نهایتا روز جمعه ۲۷ تیرماه جعبه‌ سیاه را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد.

تهران پیش از آن اصرار داشت تکنولوژی بازخوانی جعبه سیاه‌ در اختیار جمهوری اسلامی قرار گیرد و فرآیند بازخوانی در داخل کشور انجام شود.

ایران می‌گوید طبق قوانین بین‌المللی نتایج بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده توسط سامانه موشکی سپاه پاسداران، باید توسط خود جمهوری اسلامی اعلام شود.

در هفته‌های اخیر، سازمان هواپیمایی کشوری نیز گزارشی از رویدادهای منجر به شلیک موشک به سوی هواپیمای مسافربری منتشر کرد که تکرار اظهارات پیشین مقام‌های سپاه پاسداران بود و بر «وقوع خطای انسانی» تأکید داشت.

در این میان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ روز پنج‌شنبه با اشاره به بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه، خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه و جامع درباره «جنایت سرنگونی این هواپیما» شده است.

در بیانیه‌ای این انجمن اشاره شده که خانواده قربانیان این هواپیما خواستار حضور یک نماینده از طرف خویش در جریان بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه شده‌اند، ولی با این درخواست موافقت نشده است.

این انجمن همچنین دادن اختیار تام به ایران درباره نتایج بازخوانی جعبه سیاه را ناعادلانه توصیف کرده است.

روایت حکومت ایران از سرنگونی هواپیما و تاکید بر خطای انسانی از سوی دولت‌های اوکراین و کانادا نیز رد شده است.

در همین حال دولت ایران قول داده است که در جریان مذاکرات آتی درباره پرداخت غرامت با دولت اوکراین به توافق برسد.

دولت‌های اوکراین و کانادا و همچنین خانواده سرنشینان هواپیما، بارها تاکید کرده‌اند که علاوه بر موضوع غرامت، خواستار روشن شدن کامل این ماجرا و معرفی همه مقصران هستند.

منابع: رویترز و رادیو فردا؛ ب.ب
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG