لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۰

پایان‌یافتن بازخوانی جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ اوکراین


در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی، ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین کشته شدند.

دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه از اتمام فرآینده بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ساقط شده توسط سامانه موشکی سپاه خبر داده است.

همزمان روز پنج‌شنبه دوم مردادماه، صفحه توئیتر سفارت ایران در فرانسه با تایید این موضوع از قول بهرام قاسمی سفیر تهران در پاریس اعلام کرد «هیأتی متشکل از مدیران سازمان هواپیمایی کشوری و تعدادی از متخصصان ایرانی که به منظور بازخوانی جعبه های سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در مرکز دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه کار بازخوانی و تحلیل یافته های بازیابی شده را آغاز کرده بودند، امروز پس از چند روز تلاش فشرده به کار خود پایان دادند».

بهرام قاسمی گفته است، جعبه های سیاه پس از خوانش در اختیار طرف ایرانی قرار دارد و طبق استانداردهای بین المللی و تخصصی متعارف، متعاقباً اقدامات لازم بعدی صورت خواهد پذیرفت.

ایران می‌گوید طبق قوانین بین‌المللی نتایج بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده توسط سامانه موشکی سپاه پاسداران، باید توسط خود جمهوری اسلامی اعلام شود.

در این میان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ روز پنج‌شنبه با اشاره به بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه، خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه و جامع درباره «جنایت سرنگونی این هواپیما» شده است.

در بیانیه‌ای این انجمن اشاره شده که خانواده قربانیان این هواپیما خواستار حضور یک نماینده از طرف خویش در جریان بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه شده‌اند، ولی با این درخواست موافقت نشده است.

ایران برای سه روز شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را پنهان می‌کرد اما با انتشار شواهد شلیک توسط نهادهای اطلاعاتی خارجی، ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را اعتراف کرد.

ایران همچنین شش ماه بعد از ساقط کردن پرواز ۷۵۲ که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین شد نهایتا روز جمعه ۲۷ تیرماه جعبه سیاه آن را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد. پیشتر ایران اصرار داشت تکنولوژی بازخوانی جعبه سیاه‌ها در اختیار جمهوری اسلامی قرار گیرد و فرآیند بازخوانی در داخل کشور انجام شود.

مقامات ایران می‌گویند، «خطای انسانی و فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابجایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی» باعث هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط سامانه ضدهوایی سپاه پاسداران شده است، اما انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲با اشاره به شواهدی چون «باز گذاشتن آسمان ایران در شرایط خطیر جنگی، اجازه دادن به پرواز هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، شلیک چندین موشک به هواپیما، تخریب سریع صحنه‌ سقوط و ترساندن شاهدین و سرکوب خانواده‌ها» تاکید کرده است که آنها صرفا به اطلاعاتی که از طریق جعبه سیاه به دست می‌آید، « دل خوش» نکرده‌اند.

فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که «اعتبار زیادی» برای گزارش ایران در این زمینه قائل نیست و این موضوع «نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد».

منابع: شبکه‌های اجتماعی، رادیو فردا. ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG