لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۲۵

گزارشگران سازمان ملل خواستار آزادی مدافعان حقوق زنان در ایران شدند


رضا خندان، نسرین ستوده و فرهاد میثمی،

پنج گزارشگر و کارشناس حقوق بشری سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشتم آذر‌ ماه در بیانیه‌ای از حکومت ایران خواسته‌اند حقوق مدافعان و وکلای حقوق بشری که در ارتباط با اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده‌اند را تضمین کند.

این گزارشگران سازمان ملل متحد در بیانیه خود تصریح کرده اند: ما از دولت (ایران) می خواهیم کسانی که به دلیل حمایت و دفاع از حقوق زنان بازداشت شده‌اند را فورا آزاد کند.

میشل فورست: گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شرایط مدافعان حقوق بشر،دیگو کارسیا سایان: گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور استقلال قضات و وکلا، سئونگ فیل هونگ، رئیس گروه کاری سازمان ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه، ایوانا راجیج، مدیر گروه کاری سازمان ملل درباره تبعیض علیه زنان و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل در امور ایران این بیانیه را امضا کرده اند.

در این بیانیه تصریح شده است: گزارشگران به ویژه در خصوص وضعیت وخیم سلامتی فرهاد میثمی، پزشک که به دلیل حمایت از حقوق زنان در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده است، هشدار می دهند.

فرهاد میثمی در نهم مرداد به دلیل حمایت از کمپین علیه حجاب اجباری بازداشت شده است.گفته میشود وی در بازداشت و در اعتراض به عدم دسترسی به وکیل از ۱۷ شهریور دست به اعتصاب غذا زده است. او از دو ماه پیش از بند چهار با خشونت به بهداری اوین منتقل و برخلاف میلش به او سرم وصل شده است.

اتهامات فرهاد میثمی «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی» عنوان شده است.

گزارشگران سازمان ملل متحد از فقدان دادرسی عادلانه در خصوص فرهاد میثمی عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار تضمین حقوق وی برای ادامه اعتصاب غذایش شده اند.

این گزارشگران می‌گویند بهترین راه برای پایان دادن به اعتصاب غذای فرهاد میثمی پاسخ به خواسته‌های او و همچنین گفت‌وگوی با حسن نیت در این زمینه است.

گزارشگران در بخش دیگری از این بیانیه خود نسبت به حبس نسرین ستوده، فعال مدافع حقوق بشر و وکیل مدافع شماری از زنان معترض به حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرده اند.

نسرین ستوده ۲۳ خردادماه بازداشت شد و بر اساس گزارش‌ها در یک پرونده که حکم آن در ۱۳ مهر ۹۵ به صورت غیابی صادر شده، به پنج سال زندان محکوم شده است.

گزارشگران سازمان ملل همچنین به بازداشت خودسرانه رضا خندان، همسر نسرین ستوده اعتراض کردند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز صبح روز سه‌شنبه، ۱۳ شهریور، بازداشت شد.

منابع: بیانیه گزارشگران سازمان ملل و گزارش رادیو فردا؛خ

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG