لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۲۸

سازمان ملل متحد: وضعیت یمن «فاجعه بار» است


مردم در حال دستیابی به آب آشامیدنی در صنعا

یک مقام ارشد کمک رسانی سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت، پس از سه سال جنگ شرایط زندگی مردم در یمن «فاجعه بار» است و با توجه به تداوم خطر بروز قحطی و شیوع وبا این کشور بزرگترین فاجعه بشری جهان است.

گزارش شده یک روز پس از آنکه روسیه قطعنامه پیشنهادی بریتانیا برای اعمال فشار به ایران به خاطر ارسال اسلحه برای حوثی‌ها را وتو کرد شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه نیز بحث و گفتگو در مورد وضعیت یمن را ادامه داد.

جان گینگ، مدیرفعاليت‌های کمک رسانی سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت:«پس از سه سال جنگ شرایط در یمن فاجعه بار است. ویران شدن زندگی مردم ادامه دارد و از ماه نوامبر که درگیریهای مسلحانه تشدید شده حدود ۱۰۰ هزار نفر ديگر آواره شده اند.»

۲۲ میلیون نفر از مردم یمن به کمک مواد غذایی محتاج هستند و از این جمعیت حدود ۸.۴ میلیون نفر در مرز گرسنگی قرار دارند.

جان گینگ افزود از آوریل ۲۰۱۷ حدود ۱.۱ میلیون نفر به بیماری وبا مبتلا شده اند که پرشمارترین مورد از شیوع این بیماری در سراسر جهان است. بیماری دیفتری نیز برای اولین بار پس از سال ۱۹۸۲ به یمن بازگشته است.

«بروز خطر قطحی در یمن، جدی است»

مارک لاوکوک، رییس بخش کمک های بشردوستانه سازمان ملل هم روز سه شنبه گفت وضعیت و بحران انسانی در یمن در حالت «فاجعه بار» است. او افزود پس از سه سال جنگ و ۲۲.۲ میلیون نیازمند به کمک، این وضعیت بحرانی است.

مارک لاوکوک همچنین اتئلاف عربستان سعودی و امارات متحده عربی از یک سو و مبارزان حوثی در یمن را از سوی دیگر انتقاد کرد که مناقشه را طولانی می کنند و از این راه، زندگی مردم غیرنظامی را به خطر انداخته اند.

مارک لاوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور کمک های بشر دوستانه، به شورای امنیت هشدار داد در وضعیت فعلی یمن، بروز قطحی، یک خطر جدی است.

در جنگ یمن بین عربستان سعودی که از حکومت این کشور حمایت می کند و شورشیان حوثی که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده تاکنون هزاران نفر در فقیرترین کشور جهان عرب جان خود را از دست داده اند.

اسماعیل ولد شیخ احمد، سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن که دوره مامویت‌اش به پایان رسیده در آخرین گزارش خود به شورای امنیت گفت در دو ماه گذشته در چندین منطقه از جمله نواحی مرزی یمن با عربستان درگیریهای نظامی به شکل چشمگیری افزایش یافته اند.

اسماعیل ولد شیخ احمد گفت طرف های درگیر رفتاری مخرب در پیش گرفته اند که از آن هیچ بهره سیاسی عاید نمی شود.

او همچنین به اعضای شورای امنیت گفت مذاکره صلح از سوی همه طرف ها مورد توافق قرار گرفته بود ولی در آخرین لحظه به امضا نرسید. او خواستار دور جدیدی از گفت وگوها شده است.

این گزارش حاکی است گزارش یک گروه کارشناسی سازمان ملل متحد که در ماه ژانویه منتشر شد گفت موشک‌های بالستیکی که شورشیان حوثی به سوی عربستان سعودی شلیک کرده اند ساخت ایران است. اما روسیه این نتیجه گیری را نپذیرفته است.

آقای شیخ احمد که سه سال نقش میانجیگری در مذاکرات صلح را ایفا می کرد گفت:«طرف‌های درگیر در جنگ به سیاست خودداری گفتگو ادامه می دهند که کشور را بیشتر از گذشته به فقر و نابودی کشانده است.»

اسماعیل ولد شیخ احمد بخصوص در مورد عضوگیری و تسلیح هزاران کودک سرباز به ويژه توسط شورشیان حوثی اظهار نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ماه جاری مارتین گریفیت از بریتانیا را به جای آقای شیخ احمد به مقام سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن منصوب کرد.

به استناد گزارش هایی از خبرگزاری های فرانسه و آسوشیتد پرس، رادیو فردا،

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG