لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۱۲

نگرانی شدید سازمان ملل متحد نسبت به تهدیدها علیه «جمعیت امام علی»


میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از تهدیدات علیه «جمعیت امام علی» در ایران اظهار «نگرانی شدید» کرده و خواستار آزادی فوری شارمین میمندی‌نژاد، مدیر و بنیان‌گذار این سازمان خیریه شد.

شارمین میمندی‌نژاد اول تیر ماه همراه با مرتضی کی‌منش، مسئول روابط عمومی، و کتایون افرازه، بازرس این سازمان بازداشت شد، اما در حالی که این دو با قید وثیقه آزاد شدند، اما میمندی‌نژاد همچنان در زندان به‌سرمی‌برد.

اطلاعیه‌ای که جمعیت امام علی منتشر کرده است از «قرارگاه ثارلله سپاه پاسداران» به عنوان شاکی پرونده اسم می‌برد و می‌گوید که اتهام‌های مدیر این سازمان «توهین» به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی و «اقدام علیه امنیت ملی» است.

خانم باشله پنج‌شنبه ۹ مرداد ماه طی بیانیه‌ای اعلام کرد٬ مقامات ایران بر جمعیت امام علی فشار وارد می‌کنند تا ساختار آن را تغییر دهند و به نظر می‌رسد این اقدام تلاشی برای تعطیل کردن این سازمان باشد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۴۰ مرکز این سازمان در محلات حاشیه ۲۰ استان ایران و ارائه خدمات حمایتی به شش هزار کودک و زن در زمینه آموزش، سلامت، اشتغال و معیشت گفته است اگر مقامات ایران به دخالت در نحوه مدیریت این سازمان و بازداشت کارکنان ادامه دهند، زندگی این کودکان در معرض خطر خواهد بود.

خانم باشله تعطیل کردن اجباری این سازمان را «نوع شدیدی» از محدود کردن حق آزادی تشکلات و نمونه بارز دخالت «غیرقانونی» در فعالیت‌های جامعه مدنی عنوان کرده است.

وی همچنین گفته است٬ این جمعیت اخیرا آشکارا درباره سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی حکومت اظهار نظر کرده بود و از اغتشاشگر نامیدن مردم آسیب‌دیدده از فقر توسط مقامات در پی اعتراضات آبان ۹۸ انتقاد کرده بود.

در پی بازداشت موسس و کارکنان این نهاد خیریه، خبرگزاریهای فارس و تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران بدون ارائه توضیحات و دلایل، مدعی همکاری این موسسه با «نهادهای ضد ایرانی و رسانه‌های معاند» شده بودند.

خانم باشله می‌گوید فضای بسته جامعه مدنی در ایران در حال محدودتر شدن است: «به آقای میمندی‌نژاد اتهاماتی زده شده، اما هنوز اتهامات رسمی علیه وی وارد نشده است. به او اجازه دسترسی به وکیل به انتخاب خود و ملاقات با خانواده داده نشده است».

قبلا بیش از ۵۰۰ فعال فرهنگی و هنری و حقوق‌دان در نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز نگرانی از ایجاد محدودیت برای جمعیت امام علی، خواستار آزادی فوری آقای میمندی‌نژاد شدند.

نامه این فعالان که روز دوشنبه ۶ مرداد منتشر شده به امضای چهره‌هایی چون بابک احمدی، نوشین احمدی خراسانی، مهرداد اسکویی، حمید امجد، رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، رضا درمیشیان، عبدالفتاح سلطانی، رسول صدرعاملی، فرزانه طاهری، بهمن فرمان‌آرا، اصغر فرهادی، کیهان کلهر و فاطمه معتمدآریا رسیده است.

جمعیت امام علی که از سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرده یکی از معروف‌ترین سازمان‌های خیریه در ایران است که هزاران نفر به طور داوطلبانه با آن همکاری می‌کنند. کنشگرانی که در نامه خود خواستار آزادی شارمین میمندی‌نژاد شده‌اند، فهرستی از فعالیت‌های این سازمان ارائه کرده و آن را تاثیرگذار دانسته‌اند.

جمعیت امام علی، آن‌طور که خود می‌گوید «یک سازمان مردم نهاد مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی است».

این بنیاد پیشتر نیز از تماس‌های تلفنی «تهدیدآمیز» با شماری از اعضای خود در جریان کمک به شهروندان از جمله در پی سیل گسترده سال ۱۳۹۸ خبر داده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG