لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۵۸

درخواست سازمان ملل برای پایان آزار و اذیت بهائیان در یمن


سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای خواستار پایان دادن به آزار و اذیت بهائیان در یمن و آزادی همه بهائیان زندانی در این کشور شد.

این قطعنامه با نام «حقوق بشر، همکاری‌های فنی و توانمندسازی در یمن» که توسط کشور مصر و از طرف کشورهای عربی نوشته شده، روز جمعه ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ به اتفاق آرا در شورای حقوق بشر به تصویب رسید.

به گزارش جامعۀ جهانی بهائی، متن این قطعنامه از «محدودیت‌های شدید آزادی دین یا عقیده از جمله برای اقلیت‌های دینی مانند پیروان آئین بهائی» ابراز نگرانی می‌کند و از همۀ احزاب می‌خواهد تا «تمام بهائیانی را که به دلیل عقیده‌شان در یمن زندانی هستند فوراً آزاد کنند، صدور احکام بازداشت را متوقف نمایند و به آزار و اذیت آن‌ها پایان دهند.»

دیان علائی، نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو «توافق آراء» تمامی اعضای شورا در مورد وضعیت وخیم یمن ازجمله آزار و اذیت بهائیان به‌عنوان یک جامعۀ دینی را مهم‌ترین نکته این قطعنامه دانسته است.

بنابر این گزارش، اکنون هفت بهائی در یمن زندانی هستند که از محل نگهداری بیشتر آنها اطلاعی در دست نیست و یک نفر از آنها حدوداً ۴ سال است که به دلیل به تعویق افتادن مکرر دادگاه هنوز در بازداشت به سر می‌برد.

جامعۀ جهانی بهائی در بیانیه‌ای که هفتۀ قبل به شورای حقوق بشر ارائه داد،‌ «مقامات ایرانی» را «پشتیبان این آزار و اذیت‌ها» دانست و نوشت «منابع موثق» این حمایت را تایید می‌کنند.

در همین حال دیان علائی معتقد است که با وجود شرایط آشفتۀ یمن، «بهائیان همیشه بر اساس اصل عدم مداخله در فعالیت‌های سیاسی از هیچ گروهی طرفداری ننموده‌اند، بلکه در جهت خدمت به همه مردم تلاش کرده‌اند».

بنابراین گزارش، این قطعنامه، یک گروه از کارشناسان بین‌المللی و منطقه‌ای را مأمور دیدبانی و گزارش وضعیت حقوق بشر در یمن کرده است. این گروه همچنین وظیفه دارد بررسی جامع در زمینۀ تمامی موارد احتمالی نقض حقوق بشر بین‌المللی در این کشور به عمل آورد.

متن این قطعنامه توسط مصر به نمایندگی از تمامی کشورهای عربی عضو سازمان ملل متحد به شورای حقوق بشر ارائه شد.

XS
SM
MD
LG