لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۰۹

گزارش فعالان حقوق بشر از کشته شدن چند زندانی در شورش‌های دو زندان اهواز


در حالی که فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان کشته شدن زندانیان در دو زندان سپیدار و شیبان را تکذیب کرده است برخی از فعالان حقوق بشر از کشته شدن «۲۰ زندانی» در این دو زندان خبر می‌دهند.

خانواده‌های زندانیان شیبان اهواز روز چهارشنبه ۱۳ فروردین برای دومین روز متوالی در مقابل این زندان تجمع کردند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که «۱۸ نفر از زندانیان زندان سپیدار اهواز به دلیل شلیک مستقیم گلوله و گرفتار شدن در آتش جان باخته‌اند».

به گفته او، رضا خرسانی(مغنیمی) ۳۰ ساله محمد سلامات و محمد تامولی طرفی، زندانی ۲۵ ساله نیز در شلیک ماموران زندان سپیدار اهواز کشته شدند.

محمد تامولی طرفی به دلیل یک نزاع خانوادگی به هفت سال زندان محکوم شده و از سال ۹۷ زندانی بود.

گزارش‌هایی نیز درباره کشته شدن تعدادی از زندانیان در زندان شیبان منتشر شده است.

تجمع خانواده زندانیان زندان شیبان اهواز پس از گزارش‌ها درباره شلیک به زندانیان
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

سازمان حقوق بشر اهواز نیز گزارش داده که دو زندانی با نام خانوادگی زبیدی و حزباوی از شهر اهواز و دو زندانی از اهالی اندیمشک نیز در تیراندازی نیروهای امنیتی به زندانیان زندان شیبان جان باختند اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

زندانیان زندان شیبان اهواز روز ۱۲ فروردین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد. روز دوشنبه نیز زندانیان زندان سپیدار اهواز شورش کرده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، چند نفر از زندانیان سیاسی بند پنج زندان شیبان اهواز از جمله محمد علی عموری، عبدالزهرا هلیچی، یاسر البوشوکه و سید مختار البوشوکه توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی انتقال داده شده‌اند.

به گفته سازمان حقوق بشر اهواز، ۲۲۰ نفر در آتش‌سوزى بندهاى ۶، ۷ و ۱۰ زندان شیبان اهواز دچار سوختگی شده و حداقل دو نفر بر اثر سوختگى و خفگى جان خود را از دست داده‌اند.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان، در این زمینه گفته است که با حضور به موقع نیروهای امنیتی زندان و نیز ماموران انتظامی استان و نیروهای بسیج و سپاه از فرار زندانیان جلوگیری شد.

او مدعی شد که همه زندانیان سالم هستند.

مسئولان قضایی جمهوری اسلامی می‌گویند که در هفته‌های اخیر به بسیاری از زندانیان مرخصی داده‌اند. آنها این اقدام را در راستای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها عنوان کرده و گفته‌اند که تاکنون ۱۰۰هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG