لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۳۶

آمریکا و ترکیه خدمات روادید دو طرفه را از سرگرفتند


سفارت آمریکا در آنکارا

پس از نزدیک به سه ماه توقف خدمات روادید میان آمریکا و ترکیه به دلیل تنش در روابط دیپلماتیک، آنکارا و واشینگتن اعلام کردند مشکلات برطرف شده و خدمات روادید از سر گرفته می‌شود.

روز پنجشنبه و پس از اعلام این خبر، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد هرچند صدور روادید و روابط کنسولی از سر گرفته می‌شود، ولی هنوز برخی اختلافات حل نشده میان دو طرف باقی مانده است.

آمریکا در ماه اکتبر و پس از این که یکی از کارکنان کنسول آمریکا در استانبول دستگیر شد، اعلام کرد بیشتر خدمات روادید به ترکیه را متوقف می‌کند. پیش از این یکی دیگر از کارکنان کنسولی آمریکا هم در ترکیه دستگیر و راهی زندان شده بود.

از سرگیری روابط کنسولی و خدمات روادید میان آمریکا و ترکیه در حالی است که دو تن از کارکنان کنسولی دستگیر شده سفارت آمریکا، هنوز در ترکیه و در زندان به سر می‌برند.

سفارت آمریکا در ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از جانب دولت ترکیه به ما اطمینان داده شده که دیگر هیچ یک از کارکنان محلی بخش کنسولی ما، تحت تعقیب یا بازجویی نیستند. همچنین به ما اطمینان داده شده کارکنان کنسولی به دلیل اجرای وظایف رسمی خود، بازداشت نخواهند شد.»

یکی از افراد بازداشت شده بخش کنسولی سفارت آمریکا، متهم شده که در یک برهه زمانی با مقامات غیرنظامی ترکیه در تماس بوده است.

اما سفارت ترکیه در واشینگتن، در جوابیه‌ای تاکید کرد که «هیچ اطمینانی از سوی دولت ترکیه داده نشده است». این سفارتخانه همچنین واشینگتن را مورد انتقاد قرار داد که افکار عمومی ترکیه و آمریکا را «منحرف می‌کند».

در بیانیه سفارت ترکیه در واشینگتن آمده است: «ما در این جا باید تاکید کنیم که ترکیه، دولتی قانون مدار است و هیچ قولی در خصوص پرونده‌های قضایی نداده است.»

شماری دیگر از شهروندان آمریکایی از جمله یک کشیش پروتستان، هنوز در ترکیه و در زندان به سر می‌برند. از سوی دیگر و در آمریکا، یک تاجر ترکیه به اتهام نقض تحریم‌های ایران در حال محاکمه است.

علاوه بر آن، ترکیه از آمریکا خواسته فتح الله گولن را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام سال گذشته، به ترکیه مسترد کند. آقای گولن این اتهام را رد کرده است.

آمریکا همچنین از این که ترکیه که عضو پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – است ولی از روسیه پدافند موشکی اس-۴۰۰خریده، ناخرسند است. ترکیه هم از این که آمریکا نظامیان کرد را در سوریه و در مقابل نیروهای حکومت اسلامی یا داعش تجهیز کرده، ناراضی است.

بر اساس گزارش هایی از خبرگزاری آلمان و خبرگزاری فرانسه؛ ا.ع/ ک.ت.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG