لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۴۳

آمریکا اظهارات روسیه درباره جنگ جهانی سوم را «بسیار خطرناک» دانست


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز سه‌شنبه به شدت از هشدارهای سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، درباره جنگ جهانی سوم و احتمال استفاده از تسلیحات هسته‌ای انتقاد کرد.

آقای آستین پس از یک کنفرانس بین‌المللی برای تسلیح اوکراین که در پایگاه هوایی ایالات متحده در رامشتاین آلمان برگزار شد، اظهار داشت: «شما بارها از ما شنیده‌اید که این نوع لفاظی‌ها بسیار خطرناک و غیرسازنده است.»

وی افزود: «هیچ کس نمی‌خواهد شاهد وقوع یک جنگ هسته‌ای باشد. چنین لفاظی‌های خطرناکی کاملا غیرسازنده است و ما نیز وارد آن نخواهیم شد.»

یک روز قبل از این سرگئی لاوروف گفته بود که خطر وقوع جنگ هسته‌ای واقعی است و نباید آن را دست‌کم گرفت. او شرایط امروز را با بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ مقایسه کرد.

پس از کنفرانس رامشتاین که حدود ۴۰ کشور در آن حضور داشتند، آستین گفت که در آینده یک گروه تماس بین‌المللی برای حمایت نظامی از اوکراین تشکیل می‌شود که به طور ماهانه نشستی خواهد داشت.

به گفته او، این گروه تماس که گویای حسن نیت کشورهاست، برای تشدید تلاش‌ها، هماهنگی بیشتر و تمرکز بر پیروزی در مبارزه امروز و آینده تشکیل می‌شود.

آقای آستین افزود که هدف، حمایت نظامی بلندمدت از اوکراین فرای بحران کنونی است. وی همچنین از تصمیم آلمان برای ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین استقبال کرد.

دولت آلمان روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت پس از هفته‌ها فشار افکار عمومی در داخل و خارج اعلام کرد که اولین محموله جنگ‌افزار سنگین را به اوکراین ارسال می‌کند. این تجهیزات شامل توپخانه متحرک ضدهوایی و تانک‌های مجهز به سلاح‌های ضد هوایی مدل «گپارد» است.

دو ماه و اندی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که بزرگ‌ترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود، تاکنون هزاران کشته و مجروح بر جای گذاشته و شهرک‌ها و شهرهای بسیاری را به تلی از آوار بدل کرده و باعث شده که بیش از پنج میلیون نفر از کشور بگریزند.

اوکراین این مدت علی‌رغم دریافت تسلیحات از غرب بارها خواستار تسلیحات سنگین برای مقابله با نیروهای روسیه شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آلمان و رادیو فردا؛ س.ن ‌

XS
SM
MD
LG