لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۰۵

کرونا در آمریکا؛ انتقاد ترامپ از دمکرات‌ها، شکایت مدیر پیشین از عملکرد دولت‎


دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران پنجم ماه مه پیش عزیمت به آریزونا

رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید حزب دمکرات می‌خواهد وضعیت و نحوه مقابله با کووید-۱۹ در کشورش ناموفق جلوه کند، در حالی‌که شرایط «بسیار موفقیت‌آمیز خواهد شد».

از سوی دیگر مدیر پیشین یک مجموعه تحقیقاتی دولتی، می‌گوید کاخ سفید آماده مقابله با ویروس نبود و بعد قصد داشت همه‌چیر را فورا درست کند.

همه‌گیری جهانی ویروس کرونای سارس-۲ و بیماری کووید-۱۹، بنا بر آمار تائید و یا اعلام‌شده کشورها، بیشترین پیامد را بر ایالات متحده داشته‌است. آمریکا در حال حاضر بیش از ۱.۲ میلیون بیمار و بیش از ۷۱ هزار درگذشت را ثبت کرده‌است.

انتقاد شدید ترامپ از دمکرات‌ها

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۶ اردیبهشت دمکرات‌ها را متهم کرد که می‌خواهند دولت او را ناموفق جلوه دهند.

او می‌گوید مجلس نمایندگان مجموعه‌ای‌ست از «افرادی که از ترامپ نفرت دارند» و «روشن است که می‌خواهند وضعیت ما ناموفق جلوه کند، منظور مرگ و میر است، و وضعیت ما خیلی موفق خواهد بود».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده همچنین گفته دمکرات‌ها در تلاش هستند او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری شکست بخورد: «تا آن‌ها پیروز شوند، و آن‌ها پیروز نخواهند شد».

انتقادهای آقای ترامپ از عملکرد حزب رقیب، یعنی حزب دمکرات، تازگی ندارد. چهره‌های شاخص دمکرات نیز بارها او را هدف انتقادهای خود قرار داده‌اند.

برای نمونه در نامه‌ای که اعضای این حزب روز سه‌شنبه به رئیس‌جمهوری نوشته‌اند، از سیاست‌های دولت در زمینه تست کرونا، «عمیقا ابراز نگرانی» شده است.

دمکرات‌ها نوشته‌اند «دولت باید اقدامات به مراتب بیشتری» برای افزایش آزمایش‌ها، رصد و مقابله با شیوع بیماری انجام دهد، و این اقدامات باید به‌شکل «شفاف و پاسخگو» صورت گیرند.

آقای ترامپ از سوی دیگر در جمع خبرنگاران گفته دمکرات‌ها «باید شرمسار باشند که نمی‌خواهند ما موفق شویم».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده افزوده است «تمام جهان با شور و شوق در حال تماشای ماست، چون ما جهان را رهبری می‌کنیم».

شکایت مدیر پیشین یک نهاد پژوهشی دولت

همزمان با انتقادهای ترامپ از حزب دمکرات، مدیر پیشین یک نهاد پژوهشی مهم دولت آمریکا، به‌طور رسمی شکایت افشاگرانه‌ای را مطرح کرده که نحوه عملکرد دولت به‌ویژه در آغاز همه‌گیری را هدف قرار داده‌است.

ریک برایت، مدیر پیشین اداره پژوهش‌های پیشرفته و توسعه زیست‌پزشکی، مدعی شده دولت آقای ترامپ آماده مقابله با شیوع ویروس نبود، و پس از بحران دنبال راهی می‌گشت تا فورا همه‌چیز را درست کند؛ از جمله با تعجیل در تجویز داروهایی که کارایی آن‌ها ثابت نشده است.

دکتر برایت همچنین مدعی شده که به‌دلیل مقاومت در برابر فشارهای سیاسی در برابر استفاده از داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکین به مقام پایین‌تری منصوب شده‌است.

او گفته قصد دولت وارد کردن مقدار زیادی داروی تائیدنشده از سوی اداره دارو و غذا، از پاکستان و هند، و استفاده از آن در مناطق بحران‌زده نیویورک و نیوجرسی بود.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در بازه‌ای از زمان بر عملکرد هیدروکسی کلروکین برای مقابله با کووید-۱۹ تاکید داشت. اظهارات دونالد ترامپ در مورد این دارو با واکنش‌های گسترده‌ای از جمله در محافل علمی روبه‌رو شد.

شکایت افشاگرانه آقای برایت نزد «دفتر رایزنی ویژه»، مربوط به تحقیقات در مورد کارمندان دولت، مطرح شده است. ریک برایت خواستار تحقیقات و نیز بازگشت به مقام پیشین خود شده‌است.

در واکنش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، گفته آقای برایت به موسسه ملی سلامت انتقال یافته تا در زمینه آزمایش‌های مربوط به کروناویروس همکاری کند؛ انتقالی که اهمیت حیاتی دارد.

سخنگوی این وزارت‌خانه از اینکه دکتر برایت در محل کار خود حاضر نشده «عمیقا ابراز تاسف» کرده‌است.

منابع: رویترز، اسوشیتدپرس، کاخ سفید، استت‌نیوز، هیل
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG