لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۱۹

جهش آلودگی‌های ناشی از تصاعد گاز دی‌اکسید کربن در آمریکا


نتایج آزمایش‌های اولیه یک شرکت تحقیقات انرژی در آمریکا نشان می‌دهد که آلودگی‌های ناشی از تصاعد گاز دی‌اکسید کربن در این کشور طی سال ۲۰۱۸ به شدت افزایش یافته است در حالی که میزان این آلودگی برای سه سال تقریبا ثابت مانده بود.

«گروه رودیم» روز سه‌شنبه ۱۸ دی به انتشار نتایج مقدماتی این آزمایش اقدام کرده که حکایت از ناکامی ایالات متحده در عمل به تعهدات خود در چارچوب پیمان آب‌وهوایی پاریس دارد.

بر اساس یافته‌های این گروه تحقیقاتی، میزان تصاعد این گاز طی سال گذشته میلادی ۳.۴ درصد جهش داشته که در طول دو دهه اخیر تنها یک بار چنین جهشی ثبت شده است.

جهش میزان دی‌اکسید کربن البته دلایل متفاوتی دارد از جمله افزایش شمار پرواز هواپیماهای آمریکا، رشد حمل‌ونقل کالا با کامیون، و استفاده بیشتر از نفت در طول سرمای زمستان. حتی نیروگاه‌ها که در چند سال منتهی به ۲۰۱۸ روندی کاهشی در تصاعد دی‌اکسید کربن را ثبت کرده بودند، به این روند خاتمه داده‌اند.

گرچه شماری از مراکز تولید ذغال‌سنگ در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ تعطیل شدند، اما از سوی دیگر، بخش خصوصی در حوزه گاز طبیعی به شدت فعال شده که همین مسئله تصاعد گاز دی‌اکسید کربن را افزایش داده است.

تصاعد دی‌اکسید کربن در آمریکا اگرچه هنوز کمتر از رکورد سال ۲۰۰۵ است، اما ایالات متحده طبق توافق پاریس در زمان اوباما متعهد شده که تا سال ۲۰۲۵ میلادی میزان تصاعد دی‌اکسید کربن را به نسبت ۲۰۰۵ دست‌کم ۲۶ درصد کاهش دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که ایالات متحده از پیمان پاریس خارج می‌شود، اما این روند تا سال آینده میلادی به طول می‌انجامد. ضمن آنکه برخی از ایالت‌ها و شهرهای لیبرال اعلام کرده‌اند که به شروط این پیمان متعهد خواهد ماند.

تصاعد گاز دی‌اکسید کربن در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۴ درصد کمتر از رکورد سال ۲۰۰۵ بود، اما در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۱.۲ کمتر از آن رکورد است.

منبع:نشریه آتلانتیک، گروه رودیم/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG