لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۲

آمریکا: عملیات علیه داعش در افغانستان تشدید می‌شود


جیمز متیس

وزیر دفاع آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکایی و سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو، در افغانستان روز جمعه ۱۸ خرداد گفته‌اند، در جریان آتش بس یک هفته‌ای بین دولت افغانستان و طالبان، عملیات علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، تشدید خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، که در حاشیه نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل صحبت می کرد، اظهار داشت، آتش بس می تواند نیروهای آمریکایی را در مبارزه با گروه های افراطی وابسته به داعش و بقایا القاعده در موقعیت بهتری قرار دهد.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: اگر گروه طالبان از فرصت آتش بس در راستای منافع مردم افغانستان استفاده کند، آنگاه ما می توانیم همه منابع و توان خود را بر نیروهای وابسته به داعش، القاعده و باقی پیکارجویان خارجی در افغانستان متمرکز کنیم.

روز گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد، در آخر ماه رمضان و عید فطر به مدت یک هفته در جنگ علیه طالبان آتش‌بس اعلام می‌کند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو، در افغانستان نیز گفته است، از اول سال جاری میلادی عملیات علیه نیروهای داعش در جنوب ولایت ننگرهار افزایش یافته است و طی این آتش بس نیز عملیات نظامی علیه پیکارجویان اسلامگرا در این منطقه تشدید خواهد شد.

طبق این گزارش ژنرال جان نیکلسون در نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل آخرین اطلاعات از وضعیت جنگ در افغانستان را ارائه کرد.

ژنرال جان نیکلسون با این حال تصریح کرده است: نیروهای آمریکایی آماده هرگونه پاسخگویی به حملات احتمالی نیروهای طالبان در جریان آتش بس یکجانبه حکومت افغانستان خواهند بود.

آسوشیتدپرس می‌گوید، هم اکنون هشت هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی به عنوان واحدهای پشتیبانی از نیروهای دولتی در افغانستان حضور دارند و چند هزار نیروی عملیاتی آمریکا نیز در حال نبرد با نیروهای داعش و القاعده هستند.

ژنرال جان نیکلسون همچنین گفته است، همزمان با اعلام آتش بس، عملیات علیه داعش در شرق افغانستان تشدید شده است.

آمریکا، روسیه و دبیرکل ناتو از تصمیم رئیس جمهور افغانستان برای آتش بس یکجانبه استقبال کرده اند.

اشرف غنی زمستان گذشته به طالبان پیشنهاد داد که در یک فرایند سیاسی به یک گروه قانونی تبدیل شوند تا در مذاکره با آن بتوان راه حلی برای این جنگ شانزده ساله پیدا کرد.

با استفاده از گزارش های آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG