لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۹

انتقاد آمریکا از انتخاب چین، روسیه و کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل


مایک پومپئو به همراه کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل

چین، روسیه و کوبا روز سه شنبه ۲۲ مهرماه به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند اما عربستان سعودی آرا لازم را کسب نکرد.

وزیر امور خارجه آمریکا هم از انتخاب این سه کشور به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقاد کرد و گفت، انتخاب چین، روسیه و کوبا نشان می‌دهد که تصمیم واشینگتن برای خروج از این شورا درست بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کوبا و روسیه بدون مخالفتی به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند، اما چین توانست در جریان رقابت برای کرسی‌های منطقه آسیا این شورا از عربستان پیشی بگیرد. شماری از کارنامه حقوق بشری عربستان انتقاد کردند.

در جریان رای گیری جهت تعیین کرسی‌های شورای حقوق بشر برای آسیا از میان آرا ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل پاکستان ۱۶۹ رای، ازبکستان ۱۶۴ رای، نپال ۱۵۰ رای، چین ۱۳۰ رای و عربستان ۹۰ رای کسب کردند.

آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به هنگام خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به حضور کشورهایی مانند کوبا، ونزوئلا، چین و جمهوری کنگو در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود٬ نگاهی به اعضای شورا نشان می‌دهد که آنها ارزشی برای حقوق ابتدایی قائل نیستند.

آمریکا در آن زمان همچنین این شورا را به نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در کشورهایی مانند ایران متهم کرد.

انتقاد آمریکا از انتخاب چین، روسیه و کوبا

مایک پومپئو در توییتی نوشته است: انتخاب سه کشور چین، روسیه و کوبا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاییدی است بر تصمیم آمریکا برای خروج از این شورا در سال ۲۰۱۸ و استفاده از سایر مجاری و فرصت‌ها برای محافظت و ارتقای حقوق بشر جهانی است.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است، تعهد ایالات متحده به حقوق بیشتر از بیان کلمات است. ما ناقضان حقوق بشر را در سین کیانگ، میانمار، ایران و جاهای دیگر شناسایی و مجازات کرده‌ایم .

آمریکا سوم مهرماه دو قاضی ایرانی، سه زندان و یک دادگاه ایران را مورد تحریم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، محمود ساداتی قاضی دادگاه نوید افکاری که حکم به اعدام او داد، به همراه محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

همچنین زندان‌های ارومیه، عادل‌آباد شیراز و وکیل‌آباد مشهد به همراه شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به لیست سیاه آمریکا اضافه شده‌اند.

اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی، واکنش‌های گسترده بین المللی درپی داشت.

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم از انتخاب چین، روسیه و ونزوئلا به عنوان اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل به شدت انتقاد کرده است.

خانم کرفت در توییتی تصریح کرده است که انتخاب این کشورها در شورای حقوق بشر سازمان ملل، تاییدی بر تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از این نهاد «عمیقا فاسد» است.

سفیر آمریکا اضافه کرده است٬ با عضویت چین، روسیه، کوبا و ونزوئلا در شورا حقوق بشر سازمان ملل، اهدافی که این شورای برای آن طراحی شده و منشور جهانی حقوق بشر «به سخره» گرفته می‌شود.

در حالی چین به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شده است که آمریکا و نهادهای بین المللی به شدت از اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان اویغور ساکن ایالت سین‌کیانگ انتقاد می‌کنند.

سازمان ملل متحد حدود یک‌سال پیش اعلام کرد که گزاش‌های مستند نشان می‌دهند بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان اویغور در اردوگاه‌هایی که شبیه بازداشتگاه هستند نگهداری می‌شوند و مشغول کار اجباری هستند.

۴۷ کرسی شورای حقوق بشر براساس سهمیه به مناطق اختصاص داده می‌شوند تا این کرسی‌ها تنوع جغرافیایی را تضمین کنند.

در انتخابات روز سه شنبه ۱۵ کرسی از از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر انتخابات شدند. مکزیک، کوبا و بولیوی از حوزه آمریکای لاتین و دریای کارائیب انتخاب شدند. از اروپای شرقی هم روسیه و اوکراین انتخاب شدند. ساحل عاج ، مالاوی ، گابن و سنگال برای آفریقا انتخاب شدند. برای کرسی های اروپای غربی نیز بریتانیا و فرانسه انتخاب شدند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG