لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۶

درخواست آمریکا برای انتقال داعشی‌های زندانی در سوریه به کشورهای خود


رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا (عکس از آرشیو)

در آستانه برگزاری نشست کشورهای عضو ائتلاف ضد گروه حکومت اسلامی، داعش، در واشینگتن، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۵ بهمن در بیانیه‌ای خواستار انتقال جنگجویان خارجی داعشی زندانی در سوریه به کشورهایشان شده است.

به گزارش رویترز، رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تعداد این پیکارجویان زندانی «نیروهای دموکراتیک سوریه» را اعلام نکرده است، اما مقام‌های آمریکایی شمار این زندانیان را تا ۸۵۰ پیکارجوی می‌دانند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، که ائتلافی از شبه نظامیان به محوریت نیروهای کرد سوری است، به همراه نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه علیه گروه حکومت اسلامی مبارزه می‌کنند و توانسته‌اند بخش‌های مهمی از جمله «رقه»، را از کنترل داعش خارج کنند.

آمریکا پیش از این نیز خواستار بازگردان نیروهای وابسته به داعش به کشورهایی که تابعیت آن را دارند شده و گفته بود، این پیکارجویان می‌بایست در کشورهای خود تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

رابرت پالادینو در این بیانیه تصریح کرده است: نیروهای دموکراتیک سوریه در مواجهه با چالشی فوق العاده و مبارزه با دشمنی بی‌رحم منضبط عمل کرده و به طور روشن تعهد خود را برای نگهداری زندانیان در شرایط کامل انسانی نشان داده است.

وی اضافه کرده است: ایالات متحده از کشورهایی که شهروندان آنها در بین بازداشت شدگان توسط نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، می‌خواهد ضمن انتقال آنها، چنین افرادی را مورد تعقیب قضایی قرار دهند.

مقامات آمریکایی می گویند که تعدادی از جنگجویان خارجی در بازداشت شده نیروهای دموکراتیک سوریه با توجه به تصرف آخرین مواضع نیروهای داعش افزایش داشته است.

رویترز می‌گوید، احتمالا موضوع زندانیان داعشی در سوریه در نشست مقامهای ارشد کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در روز چهارشنبه در واشینگتن مطرح شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دی ماه سال جاری اعلام کرد حدود دو هزار نظامی آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند.

رویترز به نقل یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون می‌گوید، با توجه به خروج نیروهایی آمریکایی از سوریه موضوع زندانیان داعش در سوریه به مساله ای بدل شده که می‌بایست حل شود.

رابرت پالادینو همچنین در بیانیه خود تصریح کرده است: به رغم آزادسازی قلمرو تحت کنترل دست داعش در سوریه و عراق، این گروه همچنان یک تهدید تروریستی مهم است و همکاری جمعی برای مقابله با این چالش امنیتی جهانی، ضروری است.

در همین زمینه، دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روز نهم بهمن ماه، گفته بود داعش «همچنان فرماندهی هزاران نیرو در عراق و سوریه را برعهده دارد، از هشت شاخه و بیش از ده شبکه در سراسر جهان حفاظت می‌کند».

با استفاده از رویترز؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG