لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۰۵

مذاکره وزیر خارجه اسرائیل با مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره «طرح جایگزین برجام »


یائیر لاپید در دیدار با جیک سالیوان در کاخ سفید.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، روز سه‌شنبه ۲۰ مهر در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در واشینگتن نسبت به دستیابی ایران به سلاح اتمی ابراز نگرانی کرده است.

یائیر لاپید در توییتی نوشته است، در نخستین دیدار از سفرم به واشینگتن با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کردم و درخصوص موضوعات امنیتی از جمله تهدید ایران گفت‌وگو کردیم.

وزیر امور خارجه اسرائیل اضافه کرده است، من نگرانی اسرائیل را در مورد مسابقه ایران به سوی توانایی هسته‌ای و همچنین این که ایران در حال رسیدن به آستانه هسته‌ای است٬ با او در میان گذاشتم.

وزیر امور خارجه اسرائيل در ادامه نوشته است، ما در خصوص ضرورت یک طرح جایگزین برای توافق هسته‌ای (برجام) مذاکره کردیم.

اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام مخالف است. این در حالی است که مقام‌های دولت جو بایدن بر ضرورت دیپلماسی در قبال ایران تاکید می‌کنند.

پیشتر در اوایل مهرماه سال جاری مقام‌های اسرائیلی گفتند، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی «به‌طور فزاینده‌ای» در حال بررسی «یک طرح جایگزین» برای توقف برنامه هسته‌ای ایران، در صورت شکست مذاکرات برجام، هستند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل هم گفته بود، تا چندی پیش ارزیابی‌ها بر این بود که «تا ۸۰ درصد بخت بازگشت ایران به برجام وجود دارد اما امروز این احتمال به حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.»

به گفته او، عدم بازگشت ایران به برجام، مسئله را از نگاه جهانی «به کلی تغییر خواهد داد».

بیانیه کاخ سفید

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای گفته است، در این دیدار٬ جیک سالیوان و یائیر لاپید دیدگاه های خود را در خصوص تهدید ایران مطرح کردند.

کاخ سفید می‌گوید، جیک سالیوان باردیگر بر تعهد رئیس جمهوری آمریکا جو بایدن بر حصول اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرد.

در این بیانیه اضافه شده است٬ مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی موافقت کردند که دو کشور به مشورت‌های نزدیک خود در مورد ایران و سایر مسائل مهم تأثیرگذار بر امنیت و ثبات منطقه ادامه دهند.

یائیر لاپید همچنین روز سه‌شنبه با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل در کنفرانس خبری مشترک با نانسی پلوسی خواستار اتحاد همه شد تا اجازه ندهند «ایران به کشوری تبدیل شود که در آستانه» دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد.

این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید همزمان با این اظهارات وزیر امور خارجه اسرائیل، تاکید کرد که اولویت اول آمریکا تداوم دیپلماسی در قبال ایران است.

آمریکا خواستار از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم با ایران در وین برای بازگشت به برجام است. مذاکرات احیای برجام از بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به درخواست تهران متوقف شده است و هنوز زمان مشخصی برای از سرگیری آن اعلام نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی پیشتر در خصوص مذکرات هیات های ایالات متحده و اسرائیل به رویترز گفته بود، دولت بایدن به راه‌حل دیپلماتیک با ایران پایبند است اما در صورت لزوم آماده خواهد بود تا «راه‌های دیگری» را برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی را بیازماید.

دو هفته پیش نیز نشست مشترک هیات دیپلماتیک، امنیتی و نظامی اسرائیل و آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران برگزار شد.

یائیر لاپید قرار است در ادامه سفر خود به واشینگتن در نشستی سه جانبه با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات شرکت کند.

با استفاده از توییتر، وب سایت کاخ سفید و رادیو فردا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG