لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۵

دولت آمریکا تحریم‌های شماری از شرکت‌های روسی را برچید


اولگ دریپاسکا در این تصویر از سال ۲۰۱۱ در کنار مدودیف، رئیس‌جمهوری وقت روسیه، دیده می‌شود

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد تحریم‌ها علیه شماری از شرکت‌‌های روسی که با اولگ دریپاسکا، ثروتمند روس، ارتباط داشتند، رفع شده‌است.

دمکرات‌ها که در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا اکثریت دارند، شدیدا با این اقدام مخالفت کرده بودند.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا هفتم بهمن ماه منتشر شده‌است. دولت ایالات متحده می‌گوید تحریم‌ها به این دلیل برچیده شدند، چراکه شرکت آلومنیوم‌سازی «روسال»، شرکتی که روسال به آن وابسته‌است، ای‌ان‌پلاس، و شرکت انرژی «یوروسیب انرگو» در نهایت «سهم مستقیم و غیرمستقیم اولگ دریپاسکا را در شرکت‌های خود کاهش داده و کنترل او بر این شرکت‌ها را محدود کرده‌اند».

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید «این اقدام این تضمین را به‌وجود می‌آورد که بخش عمده‌ای از مدیریت ای‌ان‌پلاس و روسال در دست مدیران مستقل خواهد بود -از جمله شهروندان آمریکایی و اروپایی- کسانی که روابط تجاری، خانوادگی و حرفه‌ای با دریپاسکا و افراد [تحت تحریم] دیگر ندارند».

اولگ دریپاسکا و شش فرد بانفوذ دیگر در روسیه، در در فروردین ماه سال جاری در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند. این هفت تن به حمایت از تلاش ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به «ضربه زدن به دموکراسی‌های غربی» متهم هستند.

در همان زمان ، ۱۲ شرکت متعلق به این افراد، دو شرکت دیگر، و نیز ۱۷ مقام ارشد روس هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

روسیه در واکنش اعلام کرد این اقدامات «و هر حمله ضد روسی دیگر را بدون پاسخ سخت نخواهیم گذاشت». وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته بود «مایل هستیم به واشینگتن توصیه کنیم، این توهم که می‌تواند با ما به زمان تحریم سخن بگوید را کنار بگذارد».

دولت روسیه متهم است با کارزاری که در شبکه‌های اجتماعی، برخی رسانه‌ها، هک و حملات سایبری و اقدامات دیگر در سال‌های اخیر انجام داده، قصد دخالت در انتخابات برخی کشورهای غربی را دارد و می‌خواهد به «دمکراسی‌های آسیب برساند». مسکو متهم به دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا نیز هست. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، در اردیبهشت ماه گفته بود «شرکت روسال تاثیر تحریم‌های آمریکا به خاطر ارتباط آن با اولگ دریپاسکا را احساس کرده است. ولی هدف تحریم‌های آمریکا افراد پرکاری که برای این شرکت و زیر مجموعه آن کار می‌کنند نیست.»

در نهایت آذر ماه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌ها علیه شرکت عظیم روسال و دو شرکت دیگر را رفع می کند، اما اولگ دریپاسکا همچنان در فهرست تحریمی باقی خواهد ماند.

حدود دو هفته پیش قانون‌گذاران در مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را تصویب کردند که هدف آن جلوگیری از رفع تحریم‌ها بود. با این‌حال و با در نظر گرفتن اقدامات پیشین که از رای سنا برخوردار نشده بود، این رای‌گیری بیشتر نمادین بود تا توان اجرایی داشته باشد. دولت ترامپ دست به لابی گسترده‌ای زده بود تا جلوی تصویب نهایی این اقدامات ممانعتی گرفته شود. دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان و جمهوری‌خواهان در سنا اکثریت دارند.

منتقدان ترامپ می‌گویند او امتیازهای زیادی به مسکو داده بدون آن‌که چیزی در مقابل دریافت کند، آقای ترامپ اما می‌گوید هیچ یک از روسای جمهوری پیشین آمریکا به‌اندازه او در برابر روسیه سخت‌گیری نکرده‌اند.

اروپای آزاد، رادیو فردا|ت

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG