لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۲

نظرسنجی پیو: حمایت از دموکراسی در میان مردم کشورهای پیشرفته گسترده است


بر اساس نظرسنجی تازه مرکز پژوهشی پیو که نتایج آن روز دوشنبه، ۲۴ مهرماه، منتشر شد، دموکراسی هنوز از حمایت گسترده مردم به‌ویژه در کشورهای غنی و پیشرفته برخوردار است.

با این حال در تمامی کشورهایی که این نظرسنجی در آنها انجام شده، درصد قابل توجهی از مردم نیز به اشکال غیردموکراتیک حکومت توجه داشته و با آنها مشکلی چندانی ندارند.

این پژوهش مبتنی بر نظرسنجی در ۳۸ کشور جهان انجام شده و نزدیک به ۴۲ هزار نفر از ۱۶ فوریه تا هشتم ماه مه سال جاری، یعنی حدود چهار ماه، در ۳۸ کشور به چند پرسش پاسخ داده‌اند.

نتایج این نظرسنجی توسط مرکز پژوهشی پیو حاکی از آن است که دموکراسی بی‌واسطه، یعنی با رای مستقیم مردم، یا باواسطه، یعنی از طریق مجلسی که نمایندگانش را مردم انتخاب می‌کنند، هنوز از حمایت کلی و گسترده مردم برخوردار است.

بیش از نیمی از مردم در هر یک از کشورهای مورد نظرسنجی دموکراسی پارلمانی را راهی «بسیار یا تا اندازه‌ای خوب» برای حکومت می‌‌دانند.

با این حال در تمامی این کشورها از جمله آمریکا، آلمان و هلند درصدی از مردم هم هستند که با اشکال غیردموکراتیک حکومت مانند یک رهبر قدرتمند یا حکومت نظامی مشکلی ندارند.

نتایج نظرسنجی موسسه پیو را در مقایسه با یافته‌های خانه آزادی، فریدم هاوس، در آخرین گزارشش بهتر می‌توان ارزیابی کرد.

بر اساس گزارش خانه آزادی، با توجه به دستاوردهای «چشمگیر» پوپولیست‌ها و ناسیونالیست‌ها در حکومت‌های دموکراتیک در سال ۲۰۱۶، سال گذشته در واقع یازدهمین سالی بود که آزادی در جهان به جای صعود، حرکتی نزولی را ادامه داد.

خانه آزادی همچنین می‌گوید که در سال گذشته میلادی حتی در کشورهایی چون ایالات متحده، دانمارک، هلند، جمهوری چک، و فرانسه که کشورهایی «آزاد» به شمار می‌روند «حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی دچار عقب‌گرد شده‌اند».

در این میان، آن طور که در گزارش موسسه پیو آمده است، چند عامل بر عمق و گستردگی تعهد مردم به دموکراسی پارلمانی در مقابل روش‌های غیردموکراتیک تاثیر دارد.

از جمله مردم در کشورهای ثروتمندتر و در کشورهایی که از قبل نظامی دموکراتیک‌تر دارند بیشتر به دموکراسی پارلمانی متعهدند.

در مقابل در کشورهایی که مردم از سواد کمتری برخوردارند، مردمانی که از نظر ایدئولوژیکی تفکر دست راستی دارند، و آنها که با روند کنونی دموکراسی در کشور خود مشکل دارند تمایل بیشتری هست به این که به راه‌های غیردموکراتیک برای حکومت فکر کنند.

به طور متوسط ۴۹ درصد از مردم در این ۳۸ کشور معتقدند که یک راه خوب برای حکومت این است که گروهی از نخبگان و خبرگان، نه نمایندگان منتخب مردم، در کشور تصمیمات کلیدی را بگیرند.

از سوی دیگر تعهد به دموکراسی پارلمانی در شمال آمریکا و اروپا قوی‌ترین حضور را دارد.

بر اساس این نظرسنجی، به طور متوسط ۳۷ درصد از مردم در ده کشور اتحادیه اروپا، ۴۰ درصد در ایالات متحده، و ۴۴ درصد در کشور کانادا به دموکراسی پایبندند و راه‌های غیردموکراتیک را تقبیح می‌کنند.

در این میان کشور سوئد با به طور متوسط ۵۲ درصد بیشترین حمایت و تعهد به دموکراسی را نشان می‌دهد؛ اما در مقابل روسیه با تنها هفت درصد کمترین اعتقاد به دموکراسی را نشان می‌دهد.

در خاورمیانه و شمال آفریقا به طور متوسط ۲۷ درصد به دموکراسی پارلمانی اعتقاد و تعهد دارند، در این منطقه اسرائیلی‌ها و اردنی‌ها با به ترتیب با ۳۶ و ۳۳ درصد بیشترین تعهد را به دموکراسی دارند.

این میزان در آمریکای لاتین تنها ۱۹ درصد است.

به طور خلاصه در کشورهایی که در حال حاضر با نظام دموکراسی قوی اداره می‌شوند میزان تعهد عمومی به دموکراسی پارلمانی از همه بیشتر است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG