لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۹

واکنش‌ها در آمریکا پس از خروج ایالات متحده از توافق اتمی


رئیس‌جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که ایالات متحده از توافق اتمی با ایران خارج خواهد شد و واشینگتن تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران را باز می‌گرداند. توافق اتمی میان ایران، دولت باراک اوباما، آلمان، فرانسه، چین، بریتانیا و روسیه در تیرماه ۱۳۹۴ به‌دست آمده بود.

مقام‌ها و سیاست‌مداران ایالات متحده به خروج دولت آن کشور از «برجام» واکنش نشان داده‌اند.

پومپئو: درحالی که ما از توافق با ایران خارج می شویم، با هم‌پیمانان خود همکاری خواهیم کرد تا راه‌حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدیدهای ایران پیدا کنیم
پومپئو: درحالی که ما از توافق با ایران خارج می شویم، با هم‌پیمانان خود همکاری خواهیم کرد تا راه‌حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدیدهای ایران پیدا کنیم

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته‌است کشورش با متحدان ایالات متحده همکاری خواهد کرد تا «راه‌حل واقعی و درازمدتی برای تهدیدهای ایران» پیدا شود. پومپئو گفته‌است اقدامات و تلاش‌های آمریکا صرفا متوجه مسئله و «تهدید» ناشی از برنامه اتمی ایران نیست و واشینگتن می‌خواهد جلوی «تهدیدهای» ناشی از برنامه موشکی ایران و آنچه «فعالیت‌های تروریستی» تهران «در سراسر دنیا» و «فعالیت‌های شوم» جمهوری اسلامی در خاورمیانه و فرای آن نامیده را، بگیرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که توافق اتمی در زمان دولت او به دست آمد، در بیانیه‌ای شش بند را به‌عنوان تاثیرات ناشی از توافق اتمی برشمرده و گفته برجام توافقی چندجانبه است، به‌طور چشم‌گیری برنامه هسته‌ای ایران را عقب رانده، سازوکار جامعی برای نظارت بر آن پیش‌بینی شده، تاریخ پایانی ندارد، نهادهای اطلاعاتی دولت‌های آمریکا پایبندی تهران به آن را تائید کرده‌اند و در عین‌حال قرار نبوده به تمامی مشکلات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی خاتمه دهد. رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، تصمیم ترامپ را «اشتباه» توصیف کرده‌است.

اوباما: توافق اتمی قرار نبود به تمامی مشکلات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی خاتمه دهد
اوباما: توافق اتمی قرار نبود به تمامی مشکلات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی خاتمه دهد

پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم آقای ترامپ را ستوده و گفته «همیشه معتقد بودم که بهترین راه، رفع کمبودهای این توافق است. متاسفانه ما نتوانستیم در این زمینه به درک مشترکی با شرکای اروپایی خودمان برسیم».

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در زمان ریاست‌جمهوری اوباما، گفته‌است «این تصمیم امنیت آمریکا را تضعیف کرده و ما را از متحدان اروپایی‌مان جدا می‌کند. اسرائیل را در معرض خطر قرار می‌دهد و به تقویت تندروها در ایران می‌انجامد، و جهان را به نقطه‌ای می‌برد که ما چند سال پیش در آن قرار داشتیم».

تد کروز: همه گزینه‌ها برای مقابله با ایران و ایجاد اطمینان که هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، باید روی میز باشد.
تد کروز: همه گزینه‌ها برای مقابله با ایران و ایجاد اطمینان که هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، باید روی میز باشد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در بیانیه‌ای گفته است «تصمیم رئیس‌جمهوری قطعا تصمیم درستی بود». خانم هیلی افزوده است توافق اتمی «وحشتناک» بود و «تنها سبب شد که اقدامات بین‌المللی بد ایران، بدتر شود. ما هرگز نباید به ایران اجازه دهیم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و باید جلوی حمایت آن‌ها از تروریسم را بگیریم؛ موضوعی که آمریکا و متحدان ما را تهدید می‌کند».

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، از اقدام ترامپ انتقاد کرده و گفته «این تصمیم، آن‌هم در این لحظات سرنوشت‌ساز که در تلاش برای خلع سلاح اتمی کره شمالی هستیم، به‌طور مشخص تصمیمی بی‌معنی، خطرناک و نگران‌کننده است».

کوین مک‌کارتی، رهر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان از تصمیم ترامپ ستایش کرده و می‌گوید «این همان چیزی‌ست که او در جریان کارزار انتخاباتی خود قول داده بود».

نانسی پلوسی: این تصمیم، آن‌هم در این لحظات سرنوشت‌ساز که در تلاش برای خلع سلاح اتمی کره شمالی هستیم، به‌طور مشخص تصمیمی بی‌معنی، خطرناک و نگران‌کننده است.
نانسی پلوسی: این تصمیم، آن‌هم در این لحظات سرنوشت‌ساز که در تلاش برای خلع سلاح اتمی کره شمالی هستیم، به‌طور مشخص تصمیمی بی‌معنی، خطرناک و نگران‌کننده است.

رابرت منندز، عضو ارشد حزب دمکرات در کمیته روابط خارجی سنا، هشدار داده که تصمیم ترامپ برای خروج از برجام «اشتباه بزرگی» است که «امنیت ملی آمریکا، اتحاد بنیادین با متحدان کلیدی آمریکا در اروپا و امنیت اسرائیل» را به خطر می‌اندازد.

سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو گفته است: توافق اتمی سبب شد حکومت ایران در خاومیانه به حکومت خطرناک‌تری تبدیل شود. از زمانی که برجام آغاز شد، تهران بر کنترل خود در سوریه و نفوذ خود در عراق افزود، به جنگ داخلی یمن کمک کرد، در میان کشورهای خلیج [فارس] دودستگی ایجاد کرد و بر دارایی‌های حزب‌الله اضافه کرد.

تیم کین، سناتور دمکرات و عضو کمیته روابط خارجی و کمیته نیروهای مسلح، گفته خروج آمریکا از برجام «به ایجاد یک بحران هسته‌ای در سطح جهانی می‌انجامد».

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، با ستایش از تصمیم ترامپ گفته «همه گزینه‌ها برای مقابله با ایران و ایجاد اطمینان که هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، باید روی میز باشد». کامالا هریس، سناتور دمکرات، نیز گفته توافق اتمی، توافق جامع و کاملی نبود، اما ابزاری برای جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای تهران بود و ترامپ هم موفق نشد هیچ طرح جایگزینی برای آن ارائه کند.

با استفاده از توئیتر، بیانیه‌های رسمی، گاردین، هیل، فاکس‌نیوز، رویترز|ت.ت|
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG