لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۳

با رأی در کنگره، تعطیلی چندساعته دولت آمریکا به پایان رسید


پاول رایان، سخنگوی مجلس نمایندگان ایالات متحده

ساعتی پس از آغاز دومین تعطیلی موقت دولت آمریکا، مجلس نمایندگان ایالات متحده بامداد جمعه، ۲۰ بهمن‌ماه، با ۲۴۰ رای موافق در برابر ۱۸۶ رای مخالف لایحه بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری را تصویب کرد تا دولت از تعطیلی بیرون آید.

پس از آن ‌که سنای ایالات متحده به رای‌گیری در مورد بودجه تامین مالی دولت این کشور موفق نشد، دولت آمریکا برای دومین بار در سه هفته اخیر «تعطیل» شد.

پیشتر نیز به دلیل آن ‌که نمایندگان بر سر تأمین مالی دولت فدرال به توافق نرسیده بودند، بخش‌هایی از دولت در ۲۹ دی‌ماه و در سالگرد یک سالگی ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای مدت سه روز تعطیل شد.

در نهایت نمایندگان کنگره بر سر طرح تأمین موقت بودجه دولت فدرال تا روز پنج‌شنبه به توافق رسیدند.

اما مهلت تأمین مالی دولت در نیمه‌شب پنج‌شنبه به پایان می‌رسید.

به دنبال آغاز دومین تعطیلی موقت، رهبران سنای آمریکا ابراز امیدواری کردند که این تعطیلی تازه بیشتر از چند ساعت به درازا نکشد و موفق شوند تا تأمین مالی دولت را تصویب کنند.

همان طور هم شد: مجلس نمایندگان در ساعات آغازین روز جمعه لایحه بودجه را از تصویب گذراند و به این ترتیب این تعطیلی دوم، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنها پنج ساعت و نیم به طول انجامید.

یکی از مواردی که تاکنون باعث عدم تصویب بودجه سالانه آمریکا شده اختلاف نظر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره بر سر برنامه موسوم به داکا، مربوط به وضعیت کودکانی است که عمدتاً از مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی غیرقانونی وارد آمریکا شده یا از پدر و مادری غیرآمریکایی در خاک این کشور به دنیا آمده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا چند ماه پیش این طرح مصوب دوران باراک اوباما را ملغی اعلام کرده و گفت که تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه برنامه داکا نخواهد بود.

در مقابل، دموکرات‌ها شرط تصویب بودجه سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را تعیین تکلیف این موضوع اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان چنین استدلال می‌کنند که مسئله مهاجرت را نباید با مسئله بودجه خلط کرد و می‌توان در این باره «در آینده» تصمیم گرفت.

با استفاده از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ف. دو.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG