لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۴

استقبال آمریکا از تصویب چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا در ارتباط با لبنان


آنتونی بلینکن وزیر خارجه و جنت یلن٬ وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه هشتم مرداد از تصویب چارچوبی قانونی در اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ علیه مقام‌ها و نهادهای لبنان استقبال کردند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه و جنت یلن در بیانیه مشترکی گفته‌اند، در حالی که به طور فزاینده شمار لبنانی‌هایی که از تشدید بحران اقتصادی این کشور در رنج هستند، افزایش می‌یابد، خیلی مهم است که رهبران لبنان به درخواست‌های مکرر مردم خود برای پایان دادن به فساد گسترده و بی‌عملی دولت توجه کنند و دولتی تشکیل دهند که بتواند اصلاحات اساسی را برای رسیدگی به وضعیت وخیم این کشور آغاز کند.

در این بیانیه تصریح شده است، ایالات متحده از اقدام اتحادیه اروپا برای اعمال رژیم تحریم‌های جدید جهت ارتقای پاسخگویی و اصلاحات در لبنان استقبال می‌کند.

آنتونی بلینکن همچنین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت، ما در کنار اتحادیه اروپا و مردم لبنان می‌ایستیم که خواهان آن هستند که رهبران لبنان دولتی تشکیل دهند که متعهد و قادر به اجرای اصلاحات اساسی باشد.

اتحادیه اروپا روز جمعه از تصویب چارچوب رژیم تحریم برای هدف قرار دادن افراد و نهادهایی که دموکراسی و حاکمیت قانون در لبنان را تضعیف می‌کنند، خبر داد.

رویترز می‌گوید این تحریم‌ها به پیشنهاد فرانسه مطرح شده‌اند و هدف آنها تحت فشار قرار دادن سیاستمداران لبنانی برای تشکیل سریع دولتی در این کشور است که قادر باشد برنامه اصلاح را به پیش ببرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ خود گفته است، این بسیار مهم است که رهبران لبنان با کنار گذاشتن اختلافات خود، با یکدیگر برای تشکیل دولت جدید همکاری کنند و اقدامات لازم برای هدایت کشور به سوی بهبودی پایدار را به کار گیرند.

به گزارش رویترز، براساس تحریم‌های اتحادیه اروپا افراد با مواردی مانند ممنوعیت مسافرتی و انسداد دارایی‌ها هدف قرار خواهند گرفت.

دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند احتمالا تا پایان تابستان افراد و نهادهای مورد تحریم در لبنان مشخص نخواهند شد.

رویترز پیشتر گفته بود، با توجه به اینکه اکثر سیاستمداران ارشد لبنانی در کشورهای اروپایی املاک و نقدینگی دارند و فرزندان خود را برای تحصیل به اروپا می‌فرستند اعمال تحریم‌هایی نظیر ممنوعیت سفر به اروپا و یا مسدود کردن دارایی آنها می‌تواند تاثیر گذار باشد.

لبنان از بحران شدید اقتصادی رنج می‌برد و بانک جهانی می‌گوید این بحران یکی از بدترین بحران‌ها در تاریخ مدرن است. واحد پول لبنان، پوند، ظرف دو سال اخیر بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده که باعث تشدید فقر و کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو در این کشور شده است.

در همین حال، تلاش‌ها برای تشکیل دولت در لبنان طی ۱۲ ماه اخیر بی نتیجه بوده است.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، روز دوشنبه چهارم مرداد، نجیب میقاتی را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور عهده‌دار تشکیل کابینه کرد.

نجیب میقاتی، تاجر میلیاردر لنبانی سومین فردی است که طی یکسال اخیر مامور تشکیل دولت می‌شود.

با استفاده از توییتر٬‌رویترز و رادیو فردا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG