لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۰

آمریکا شش شخص حقیقی و سه شرکت ایرانی را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد شش شخص حقیقی و سه شخص حقوقی ایران را به «اتهام میلیون‌ها دلار انتقال مالی به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته مشغول همکاری با امارات متحده عربی است تا شبکه دسترسی مالی بانک مرکزی ایران به ذخایر ارزی در بانک‌های خارجی را مختل کند.

مسعود نیک‌بخت، سعید نجف‌پور و حسن خدایی، سه شخص حقیقی هستند که وزارت خزانه‌داری آمریکا به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

به گفته بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، مسعود نیک‌بخت از نیروهای رسمی سپاه قدس است که با مقداد امینی که یک صراف است، همکاری کرده. سعید نجف‌پور،‌ مدیرکل جهان ارس کیش است که یک شرکت صوری متعلق به سپاه پاسداران محسوب می‌شود. حسن خدایی هم همکار محمدرضا خدمتی بوده که او هم صراف است و با شرکت‌های صوری سپاه برای انتقال پول همکاری کرده است.

محمدرضا خدمتی ولدزاقرد، مقداد امینی و فواد صالحی هم در فهرست دیگر اشخاص حقیقی هستند که تحریم شده‌اند. محمدرضا خدمتی و مقداد امینی به دلیل فعالیت به دلیل تلاش‌های حمایتی و خدماتی و مالی برای شاخه قدس سپاه پاسداران، و فواد صالحی هم به همین اتهام‌ها در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

سه شرکت ایرانی تحریم شده عبارتند از جهان ارس کیشِ، صرافی راشد و شرکت تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکا. به گفته بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، اشخاص حقیقی یاد شده از راه این سه شرکت، فعالیت‌های خود را دنبال کرده‌اند.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران و بانک مرکزی از سازمان‌های امارات عربی متحده سوءاستفاده کرده‌اند تا دلار آمریکا را به دست آورده و به مصرف شاخه قدس نیروهای سپاه پاسداران و اهداف شریر آن‌ها برسانند.»

این بیانیه می‌گوید: «از جمله این فعالیت‌ها، رساندن پول و سلاح به عوامل غیرمستقیم ایرانی در منطقه است و از راه مخفی کردن این که دلار‌های آمریکا به چه منظوری به دست آمده، دست به این اقدام زده‌اند.»

وزارت خزانه‌داری گفته این شش شخصیت حقیقی و سه شخصیت حقوقی را تحت اجرای قانون مرتبط با کنترل به فعالیت‌های مشکوک به اقدام تروریستی،‌ تحریم کرده است. در حساب کاربری توئیتر وزارت خزانه‌داری آمریکا، طرحی از نحوه همکاری این افراد، هم‌رسان شده است.

این نخستین اقدام تحریمی آمریکا،‌ دو روز پس از دستور دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از پیمان اتمی موسوم به برجام است.

گزارش رویترز می‌گوید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حال رایزنی در اروپا، آسیا و خاورمیانه است تا تحریم‌های ایران بازگشته و تهران مجبور به بازگشتن به میز مذاکره در مورد برنامه اتمی و موشکی خود شود.

رویترز همچنین در سال ۲۰۱۵ گزارش داده بود که یک میلیارد دلار پول نقد به رغم وجود تحریم‌های آمریکا، به طور قاچاقی به ایران منتقل شده بود. منابع رویترز گفته بودند ایران از راه شرکت‌ها و صرافی‌های صوری در دبی در امارات متحده عربی و عراق، این پول را به ایران رسانده‌اند.

این گزارش می‌گوید بانک مرکزی ایران با دیگر نهادها – از جمله نهادهای تحریم شده ایرانی – همکاری کرده تا راه‌های انتقال پول از راه شرکت‌ها و شبکه‌های صوری را پیدا کند.

این گزارش همچنین گفته این بانک مرکزی ایران است که به این شرکت‌های صوری در خارج از کشور دستور داده که دلار بخرند.

به گزارش رویترز، تا پیش از امضای توافق اتمی برجام،‌ شرکت‌ها و نهادهای ایرانی زیادی در دبی، مراحل انتقال پول به ایران را تسهیل می‌کردند.

آمریکا گفته بود با خروج از پیمان اتمی برجام، آمریکا به مدت سه و شش ماه فرصت می‌دهد تا فعالیت‌های اقتصادی با ایران، خاتمه یابد.

به استناد گزارشی از خبرگزاری رویترز، سایت رسمی وزارت خزانه داری آمریکا، حساب کاربری وزارت خزانه‌داری آمریکا در توئیتر؛ ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG