لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۷

ایالات متحده می‌گوید، تصمیم برای احیای برجام باید در مسکو و تهران گرفته شود


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفت که «تحریم‌های جدید علیه مسکو کاملا بی‌ارتباط با برجام است و نباید هیچ تاثیری بر مذاکرات بگذارد»

ایالات متحده روز جمعه ۲۰ اسفند از مسکو و تهران خواست که «تصمیمات» لازم برای احیای توافق هسته‌ای وین را بگیرند در حالی که درخواست‌های لحظات آخر روسیه مذاکرات را از مسیر خود منحرف کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پس از آن که اتحادیه اروپا اعلام کرد وقفه‌ای در مذاکرات هسته‌ای افتاده است، به خبرنگاران گفت: «باید در جایی مانند تهران و مسکو تصمیماتی گرفته شود.»

وی افزود: «ما اطمینان داریم که می‌توانیم به‌طور دو جانبه به برجام بازگردیم اگر که...آن تصمیمات در جایی مثل تهران و مسکو گرفته شود.»

در دور کنونی مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی که در وین، پایتخت اتریش، انجام می‌شود به نظر می‌رسید که طرفین در حال دستیابی به توافقی برای احیای برجام هستند، اما روسیه هفته گذشته به‌طور ناگهانی درخواست‌های جدیدی را مطرح کرد که مذاکرات را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

روسیه گفت که خواستار دریافت تضمین کتبی از ایالات متحده است که تحریم‌های بین‌المللی کنونی علیه مسکو تاثیری بر روابط تجاری آن با تهران نخواهد گذاشت.

ند پرایس به خبرنگاران گفت که «تحریم‌های جدید علیه مسکو کاملا بی‌ارتباط با برجام است و نباید هیچ تاثیری بر مذاکرات بگذارد».

وی افزود: «ما قصد نداریم که هیچ پیشنهاد جدید و ویژه‌ای در رابطه با این تحریم‌ها به روسیه بدهیم.»

آقای پرایس تایید کرد که راب مالی، مسئول هیات آمریکایی در مذاکرات وین، با اعضای گروه خود به واشینگتن بازگشته است. او در نهایت هشدار داد که فرصت باقی‌مانده برای نجات توافق هسته‌ای «بسیار اندک» است.

ساعاتی پیش از آن جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتر از توقف مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش «به دلیل عوامل خارجی» خبر داده بود. این امر باعث شد که بلافاصله از همه طرف انگشت اتهام به سوی روسیه به عنوان این «عامل خارجی» نشانه گرفته شود، اگرچه سخنگوی وزارت خارجه گفت که «هیچ عامل خارجی نمی‌تواند بر اراده مشترک ما برای پیشروی به سوی توافقی جمعی اثر بگذارد».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ س.ن
XS
SM
MD
LG