لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۴۸

کره جنوبی: آمریکا می‌گوید کره شمالی دیدار با پومپئو را لغو کرده‌است


کیم یانگ‌چال یکی از بانفوذترین افراد حلقه رهبری کره شمالی است و پیش‌تر نیز با پومپئو دیدار کرده بود

وزیر خارجه کره جنوبی به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید کره شمالی دیدار برنامه‌ریزی‌شده برای این هفته بین مایک پومپئو و یک مقام ارشد پیونگ‌یانگ را لغو کرده‌است.

کانگ کیانگ‌وا، وزیر خارجه کره جنوبی، روز سه‌شنبه گفت کره شمالی پیامی به واشینگتن ارسال کرده مبنی بر لغو دیدار و مذاکراتی که قرار بود بر سر غیر اتمی شدن شبه‌جزیره و برنامه‌ریزی برای دومین دور از مذاکران بین رهبران کره شمالی و آمریکا، صورت گیرد.

ساعاتی پیش از این اظهارات هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته بود دیدار بین پومپئو و کیم یانگ‌چال به تعویق افتاده است. او دلیلی برای تعویق این دیدار مشخص نکرده بود و در عین حال گفته بود چنانچه برنامه زمانی اجازه دهد، آنها دوباره نشست را برگزار خواهند کرد.

کیم یانگ‌چال یکی از بانفوذترین افراد حلقه رهبری کره شمالی است و پیش‌تر نیز با پومپئو دیدار کرده بود.

کانگ کیانگ‌وا نیز توضیحی نداده است که چرا کره شمالی دیداری که قرار بود در نیویورک انجام شود را لغو کرده‌است. خانم کانگ به نمایندگان پارلمان کره جنوبی گفته تصمیم دارد در این مورد تلفنی با همتای آمریکایی‌اش صحبت کند.

وزیر خارجه کره جنوبی گفته نباید دنبال معنی خاصی از این واقعه بود: «آمریکایی‌ها به ما گفتند که کره شمالی می‌گوید دیدار باید به تعویق بیافتد چون برنامه کاری دو طرف اجازه نمی‌دهد».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفته است که «عجله‌ای [برای دیداربین پومپئو و کیم یانگ‌چال] وجود ندارد».

کاخ ریاست‌جمهوری کره جنوبی نیز پیشتر گفته بود تعویق دیدار بین دو طرف «پیامدی بر روند مذاکرات بین واشینگتن و پیونگ‌یانگ ندارد».

سئول در ماه‌های اخیر سخت در تلاش بود تا روند مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی ادامه پیدا کند. دو کشور که رهبران آن‌ها در سال پیش دیگری را به جنگ، «حمله پیش‌گیرانه اتمی» و «خشم و آتش» تهدید می‌کردند، در سال جاری راه دیگری در پیش گرفتند. در بهار گذشته ترامپ و کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، دیداری تاریخی در سنگاپور داشتند و قرار گذاشتند تا در مسیر غیر اتمی شدن کره شمالی گام بردارند.

اما پیونگ‌یانگ در این زمان نارضایتی خود از برخی مسائل مانند ادامه تحریم‌ها را پنهان نکرده‌است. این در حالی‌ست که واشینگتن تاکید کرده تا زمانی که خلع سلاح اتمی صورت نگیرد، تحریم‌ها پابرجا خواهند ماند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در هفته‌های گذشته اظهاراتی را بیان کرده که حاکی‌ست او در روند مذاکرات با کره شمالی قصد ندارد تعجیل کند یا آن‌طور که خودش گفته موضوع غیر اتمی شدن کره شمالی «بازی زمان‌دار» نیست: «اگر دو سال، سه سال یا پنج ماه، مهم نیست. [در حال حاضر] خبری از آزمایش موشکی و هسته‌ای نیست».

رویترز، اسوشیتدپرس، هیل|ت

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG