لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۰

سنای آمریکا نتوانست وتوی دونالد ترامپ در رابطه با قطعنامه جنگ یمن را بی‌اثر کند


نمایی از کنگره آمریکا

سنای ایالات متحده در رای‌گیری روز پنج‌شنبه خود بر سر قطعنامه‌ای که از دولت آمریکا می‌خواهد به حمایت‌های نظامی خود از عربستان و متحدانش در جنگ یمن پایان دهد، نتوانست آرای کافی برای مقابله با وتوی دونالد ترامپ را کسب کند.

موافقان این قطعنامه در سنا اگرچه ۵۳ رای در برابر ۴۵ رای مخالف به دست آوردند، اما این میزای کمتر از آرای دوم سوم اکثریت بود که برای مقابله با وتوی رئیس جمهوری آمریکا لازم است. این در حالی‌ست که شماری از جمهوری‌خواهان سنا به صف دموکرات‌ها در رابطه با این قطعنامه پیوسته بودند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، تاکنون دو بار مصوبه‌های کنگره را وتو کرده که هر دو بار نیز این امر به قوت خود باقی مانده است.

این قطعنامه اوایل سال جاری میلادی به تصویب کنگره رسیده بود تا بدین ترتیب برای نخستین بار هم مجلس نمایندگان آمریکا و هم سنا، هر دو از تبصره قانون اختیارات جنگ حمایت کرده باشند، تبصره‌ای که قدرت رئیس جمهوری آمریکا برای اعزام نیروی نظامی به جنگ بدون اجازه کنگره را محدود می‌سازد.

حامیان این قطعنامه می‌گویند که می‌خواهند از قدرتی که قانون اساسی در اختیار کنگره در رابطه با اعلام جنگ گذاشته است، حمایت کنند و پیام قدرتمندی به عربستان سعودی و متحدانش در رابطه با جنگ خانمان‌سوز یمن بفرستند که چهار سال است به طول انجامیده.

جنگ یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر انجامیده و شرایط به گونه‌ای پیش رفته که کشور در آستانه یک قحطی بزرگ قرار دارد. همین امر نیز سازمان ملل را واداشته تا بحران یمن را بزرگ‌ترین بحران انسانی بنامد.

مخالفان این قطعنامه می‌گویند که حمایت ایالات متحده از عربستان و متحدانش در جنگ یمن ارتباطی با قانون اختیارات جنگ ندارد چرا که ارتش آمریکا نیروی نظامی اعزام نکرده بلکه صرفا کمک‌های اطلاعاتی و لجستیکی داده است.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG