لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۸

ترامپ قطعنامه توقف حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن را وتو کرد


دونالد ترامپ قطعنامه کنگره در باره توقف حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان را «غیرضروری و خطرناک» خوانده است. (عکس از آرشیو)

کاخ سفید روز سه شنبه ۲۷ فروردین گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قطعنامه کنگره در خصوص قطع کمک به ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن را وتو کرده است.

دونالد ترامپ در خصوص وتوی این مصوبه کنگره نوشته است: این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من است که زندگی شهروندان و نظامیان آمریکایی را امروز و در آینده به خطر می‌اندازد.

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا این قطعنامه‌ را به ترتیب در اسفند سال گذشته و فروردین ماه تصویب کردند. رویترز می‌گوید این نخستین مصوبه مشترک دو مجلس آمریکا برای محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ در اعزام نیروهای این کشور به عملیات خارجی محسوب می‌شود.

این قطعنامه در سنا با ۵۴ رای موافق در مقابل۴۶ رای مخالف به تصویب رسید و در مجلس نمایندگان نیز ۲۴۷ نماینده به آن رای مثبت دادند و ۱۷۵ نماینده با آن مخالفت کردند.

بنابراین برای بی اثر کردن «وتوی» رئیس جمهوری آمریکا می‌بایست دو سوم سنا و مجلس نمایندگان آمریکا از این قطعنامه حمایت کنند.

رویترز می گوید، به نظر می رسد با توجه به این که اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهور‌ی‌خواهان است موافقان این قطعنامه نخواهند توانست آرا لازم برای بی اثر کردن وتوی دونالد ترامپ را کسب کنند.

حامیان این قطعنامه می‌گويند، نیروهای عربستان سعودی در جنگ يمن از تسلیحات آمریکایی برای کشتار غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

چندین عضو دموکرات کنگره در ماه‌های اخیر استدلال کرده اند که حمایت نظامی آمریکا از عربستان و متحدانش در جنگ یمن بدون تصویب کنگره برخلاف قانون اساسی است و تلاش کرده اند اعلام جنگ را که از جمله اختیارات قانونی کنگره است به این نهاد بازگردانند.

این دومین بار است که دونالد ترامپ مصوبه کنگره آمریکا را وتو می‌کند.

سنای آمریکا ، در ۲۳ اسفند پس از مجلس نمایندگان، طرح لغو فرمان وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی کشور را تصویب کرد.

اما رئیس جمهوری آمریکا در ۲۴ اسفند این مصوبه کنگره را وتو کرد. این در حالی بود که اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در ششم فروردین نتوانستند دو سوم آرای این مجلس را برای رد وتوی دونالد ترامپ به دست بیاورند.

با استفاده از رویترز، خ/ت

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG