لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۴

سناتور روبیو: ولیعهد عربستان به یک تبهکار کامل بدل شده است


سناتور روبیو می‌گوید، ولیعهد عربستان بی پروا و بی رحم است.

سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در نشست با سفیر پیشنهادی دونالد ترامپ برای عربستان به شدت از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، انتقاد کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ژنرال بازنشسته جان ابی زید را به عنوان سفیر ایالات متحده در عربستان سعودی برای تایید به سنای این کشور معرفی کرده است.

آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ تاکنون سفیر خود در عربستان را معرفی نکرده بود.

به گزارش رویترز، سناتورهای آمریکایی در نشست با ژنرال جان ابی زید به شدت از مداخله عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن و نقض حقوق بشر از جمله شکنجه فعالان زن و موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، انتقاد کردند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه نیز با انتقاد از اقدامات محمد بن سلمان، گفت، ولیعهد عربستان به یک گانگستر و تبهکار کامل بدل شده است.

سناتور روبیو گفت: «او بی پروا و بی رحم است، به دنبال تشدید تنش و ریسک بالا است و سیاست خارجی رویارویی‌طلبانه‌ای دارد و در پی آن است که آستانه تحمل ایالات متحده را بیازماید.»

​ران جانسون، سناتور جمهوری‌خواه نیز با انتقاد از ولیعهد عربستان او را «تبهکار» خواند.

جیم ریسچ، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، هم گفت، عربستان دست به اقداماتی می‌زند که آشکارا غیر قابل قبولند.

سناتور دموکرات باب منندز نیز با اذعان به نقش مهم عربستان در مقابله با اقدامات ایران گفت: اما نباید منافع باعث شود که ارزش‌هایمان را نادیده بگیریم.

جان ابی زید در این نشست بر رسیدگی به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان و پرونده‌های نقض حقوق بشر تاکید کرد. اما وی همچنین در عین حال روابط راهبردی آمریکا و عربستان را مهم و با اهمیت دانست.

جان ابی زید گفت: ما در درازمدت نیازمند رابطه‌ای قوی و بالغ با عربستان هستیم. به نفع ماست که مطمئن شویم که روابط بین دو کشور در مسیر درست قرار دارد.

رویترز می‌گوید، به احتمال بسیار بالا جان ابی زید به راحتی مورد تایید سنای آمریکا قرار خواهد گرفت.

طی روزهای اخیر شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا از رویکرد دولت دونالد ترامپ در عدم ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص پرونده «قتل» جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و ستون نویس روزنامه واشینگتن پست ، روز دوم اکتبر، دهم مهر، به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه رفت ولی از آنجا خارج نشد.

عربستان در روزهای آغازین رسانه‌ای شدن «قتل جمال خاشقجی» انجام جنایت را شدیدا تکذیب می‌کرد، اما سرانجام بعد از ۱۷ روز، با اذعان به کشته شدن او، قتل را کار «یک تیم خودسر» و بر اثر «یک مشاجره ناخواسته» نامید.

با استفاده از گزارش رویترز؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG