لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۰۷

سناتورهای جمهوری‌خواه و دمکرات قطعنامه‌ای در رابطه با قتل خاشقجی ارائه کردند


شماری از قانون‌گذاران ارشد آمریکایی شدیدا به محمد بن سلمان تاخته‌اند

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه و دمکرات، قطعنامه‌ای ارائه کرده‌اند که در آن گفته شده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در جریان قتل جمال خاشقجی، «مشارکت» کرده‌است. ریاض هرگونه ارتباط بین قتل روزنامه‌نگار منتقد و ولیعهد خود را رد می‌کند.

این قطعنامه که ۱۴ آذر ماه ارائه شده، البته یک قطعنامه نمادین است؛ اما نشان‌دهنده نارضایتی‌ها و اعتراضاتی‌ست که شماری از قانون‌گذاران ایالات متحده در هفته‌های اخیر در مورد قتل آقای خاشقجی و رویکرد دولت ترامپ به موضوع مطرح کرده‌اند.

این قطعنامه از حمایت لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه و از جمله حامیان دولت ترامپ و سناتور دمکرات داین فاینستاین برخوردار است. در آن گفته شده سنای آمریکا «اطمینان بالایی دارد» که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی «در قتل مشارکت داشته‌است».

قطعنامه یک روز پس از نشست سناتورها با جینا هاسپل، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، ارائه شده‌است.

نشست محرمانه گروهی از سناتورها و خانم هاسپل روز ۱۳ آذر انجام شد و پس از آن شماری از چهره‌های ارشد سنا شدیدا به محمد بن سلمان تاختند.

باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا، در پایان این نشست به خبرنگاران گفته بود اگر ولیعهد سعودی محاکمه شود فقط نیم ساعت وقت لازم است تا هیئت منصفه او را گناهکار اعلام کند.

سناتور لیندسی گراهام نیز گفته بود «احتمال آن صفر است» که بن سلمان در قتل خاشقجی مشارکت نداشته باشد.

حکومت عربستان سعودی، هرگونه رابطه بین ولیعهد خود و جریان قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول را رد کرده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ۲۹ آبان ماه اعلام کرد که ایالات متحده «شریک ثابت قدم» عربستان سعودی باقی خواهد ماند حتی اگر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، از طراحی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی عربستان، مطلع بوده باشد.

دو هفته بعد مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت او همه برآوردهای اطلاعاتی در اختیار آمریکا در مورد قتل خاشقجی را دیده و اظهار کرد در هیچ یک از آن‌ها رابطه مستقیمی بین این قتل و ولیعهد عربستان، وجود ندارد.

خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان که ساکن واشینگتن شده بود، اوایل مهر ماه برای انجام کارهای دفتری به کنسولگری سعودی در استانبول رفت و دیگر هرگز خبری از او نشد. مقام‌های سعودی پس از مدت‌ها که می‌گفتند خبری از او ندارند، در نهایت پذیرفتند او توسط «عوامل خودسر» به قتل رسیده‌است. پیکر خاشقجی هنوز پیدا نشده و این احتمال مطرح است که بدن او تکه‌تکه شده یا از میان رفته‌است.

اروپای آزاد، اسوشیتدپرس، رادیو فردا|ت

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG