لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۵

وزارت خارجه آمریکا حکومت پوتین را به دروغ‌پراکنی درباره کرونا متهم کرد


روسیه همواره اتهاماتی از این دست به‌ویژه از سوی ایالات متحده را انکار کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه در گزارشی حکومت ولادیمیر پوتین در روسیه را متهم کرد که در فضای مجازی به دروغ‌پراکنی و انتشار تئوری‌های توطئه درباره ویروس کرونا دست می‌زند.

بر اساس این گزارش،‌ روسیه در عملیاتی آنلاین با استفاده از وب‌سایت‌های صوری سعی می‌کند به اطلاعات غلط و کذب و تئوری‌های توطئه دامن زده و از این راه در درک مردم از همه‌گیری کرونا ابهام ایجاد کند.

به گفته لیا گابریل، یک مقام وزارت خارجه آمریکا، روسیه «در خلق و پراکندن اطلاعات غلط و تبلیغاتی درباره موضوعات فراوان نقشی چشمگیر دارد».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا در ادامه به فهرستی از چند وب‌سایت اشاره می‌کند که به تئوری‌های توطئه‌ای که درباره همه‌گیری کرونا وجود دارد دامن می‌زنند و آنها را در شبکه‌های اجتماعی برجسته می‌کنند.

از جمله این تئوری‌ها و اطلاعات کذب می‌توان به ساخت کرونا به عنوان «سلاح زیستی»، طرح بیل گیتس برای کار گذاشتن میکروچیپ در بدن انسان‌ها به بهانه کرونا، و همین طور واکسن کرونا به عنوان ابزار پول درآوردن شرکت‌های داروسازی اشاره کرد.

هیچ یک از این نظریه‌ها تاکنون توسط منابع مستقل و کارشناسان و متخصصان ثابت نشده، اما به‌واسطه همین وب‌سایت‌ها در میان مردم منتشر می‌شوند.

به گفته خانم گابریل، این وب‌سایت‌ها «در ظاهر» مستقل از کرملین به نظر می‌رسند، اما در واقع حلقه ارتباط حکومت پوتین با رسانه‌های دولتی روسیه هستند.

این مقام وزارت خارجه، هدف روسیه از این گونه اقدامات را ایجاد ترس و آشفتگی در مردم و بهره‌برداری از آن عنوان کرده است.

روسیه همواره اتهاماتی از این دست به‌ویژه از سوی ایالات متحده را انکار کرده و خود را دور از کارزارهای دروغ‌پراکنی در فضای مجازی معرفی کرده است.

این در حالی است که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ به پیروزی رسید تمام سازمان‌های اطلاعاتی فدرال آمریکا در گزارشی بر مداخله روسیه در این انتخابات از راه فضای مجازی تاکید کردند.

خبرگزاری رویترز دو روز قبل از قول دو منبع مطلع نوشت که اطلاعات محرمانه مربوط به تجارت بریتانیا و آمریکا که قبل از انتخابات سراسری بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ به بیرون درز کرد توسط هکرهای روس سرقت شده بود.

رویترز روش کار این هکرها را «شبیه به حملات گروه‌های وابسته به دولت روسیه» توصیف کرد.

هفته گذشته نیز اتحادیه اروپا سرویس اطلاعاتی نظامی روسیه، موسوم به جی‌آریو، را تحریم کرد.

اتحادیه اروپا این نهاد را به انجام حملات سایبری در ژوئن ۲۰۱۷ علیه چند شرکت اروپایی که منجر به زیان هنگفت مالی شد، همچنین دو حمله سایبری در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به شبکه برق اوکراین متهم کرد.

منابع: خبرگزاری آسوشیتدپرس، رادیوفردا/ ف. دو/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG