لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۴

آمریکا ۱۱ شخص حقیقی و حقوقی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد


وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا با هدف مقابله با برنامه موشکی سپاه پاسداران، فعالیت‌های نیروی قدس سپاه در خارج از ایران و حملات سایبری علیه ایالات متحده، ۱۱ نهاد و شخصیت حقیقی را تحریم کرد.

این وزارتخانه در اطلاعیه‌‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور منتشر شد، نخست از شرکت مهندسی سدیدکاران صبا نام برده و عنوان کرده که این شرکت به‌خاطر فعالیت‌های مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران هدف تحریم آمریکا قرار گرفته است.

این اطلاعیه می‌گوید که شرکت مهندسی سدیدکاران صبا دست‌کم از سال ۲۰۱۴ به بعد با ارائه خدمات تکنولوژیک و تامین منابع مورد نیاز سپاه پاسداران به این نهاد نظامی در پیشبرد برنامه‌های موشکی خود کمک کرده است.

شرکت مهندسی سدیدکاران صبا به عنوان طراح و سازنده انواع جرثقیل‌ها شناخته شده اما وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این شرکت در سه سال گذشته به‌طور مشخص جرثقیل‌های عظیم ضدانفجار برای سپاه پاسداران تولید کرده است.

علاوه بر این شرکت، دیگر نهادها و افراد مورد تحریم عبارتند از: صادق احمدزادگان، احمد فتحی، حمید فیروزی، امید غفارنیا،سینا کیسار، نادر سعیدی، امین شکوهی و شرکت «امن پردازش خوارزمی»

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین دو شرکت مستقر در اوکراین را هدف تحریم‌های جدید خود قرار داده است که به گفته آن، خدماتی را به شرکت‌های هواپیمایی مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران ارائه می‌دادند.

این دو شرکت‌های هواپیمایی «دارت» و «خورس» نام دارند که وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید آنها با شرکت هواپیمایی «کاسپین ایر» در ایران و «النصر» در عراق ارتباط دارند، دو شرکتی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

این وزارتخانه در ادامه فهرست خود از شرکت مرصاد و افراد مرتبط با آن و همچنین «گروه امنیتی آی‌تی» نام برده و آنها را متهم ساخته است که در حملات سایبری به موسسات اقتصادی ایالات متحده نقش داشته‌اند.

در اطلاعیه این وزارتخانه تصریح شده که شرکت‌ها و افراد یادشده امکان دسترسی به دارایی‌های خود در آمریکا نخواهند داشت و آمریکایی‌ها نیز از انجام معامله با آنها منع می‌شوند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ماه گذشته نیز آمریکا شش شرکت ایرانی را در ارتباط با آزمایش‌های موشکی ایران تحریم کرد. آمریکا برنامه ایران در توسعه موشک‌های بالستیک خود را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌داند.

XS
SM
MD
LG