لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۰

آمریکا کمک‌های خود به شمال غرب سوریه را قطع می‌کند


دولت دونالد ترامپ کمک‌های خود به نواحی شمال غربی سوریه را که تحت تسلط گروه‌های اسلام‌گراست قطع می‌کند و به جای آن بر مناطقی در شمال شرقی سوریه تمرکز خواهد کرد که نیروهای تحت رهبری ایالات متحده از چنگ داعش در آورده‌اند.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس که نخستین بار این گزارش را منتشر کرده، می‌گوید با این تصمیم واشینگتن ده‌ها میلیون دلاری که آمریکا در شمال غربی سوریه خرج پروژه‌هایی مانند «مقابله با خشونت افراط‌گرایان، حمایت از جامعه و رسانه‌های مستقل و تقویت آموزش» می‌کرد، صرف پروژه‌های دیگری در شمال شرقی این کشور خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از مقامات آمریکا نوشته که این تصمیم تاثیری بر کمک‌های انسان‌دوستانه در نواحی شمال عربی و استان ادلب نخواهد داشت. این نواحی وسیع‌ترین سرزمین‌هایی است که اکنون شورشیان اسلام‌گرا از جمله گروهی که سابق بر این وابسته به القاعده بود در اختیار دارند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفت: «کمک‌های ایالات متحده برای برخی پروژه‌ها در شمال غربی سوریه قطع شده تا بتوانیم بر اموری که در شمال شرقی سوریه برای ما اولویت دارد، تمرکز کنیم».

یک مقام دیگر نیز عنوان کرده که دولت آمریکا می‌خواهد کمک‌های خود را معطوف به مناطقی کند که ایالات متحده تسلط بیشتری بر آنجا دارد.

دونالد ترامپ در ماه مارس دستور داد تا روند اعطای کمک‌هایی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار برای احیای سوریه متوقف شود. در عین حال دولت وی می‌خواهد بازبینی مجددی درباره نقش واشینگتن در جنگ سوریه داشته باشد. این بازبینی هنوز به سرانجام نرسیده است.

ترامپ حدود دو ماه قبل پیرو پیروزی‌های متحدان آمریکا بر داعش گفت که زمان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه فرا رسیده است. حدود دو هزار سرباز آمریکایی در سوریه مستقر هستند.

بر اساس گزارش‌های سی‌بی‌اس نیوز و رویترز/ س.ن/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG