لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۲

دیوان عالی آمریکا نظر دولت اوباما را درباره دریافت غرامت از ایران جویا شد


واشینگتن، دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی آمریکا از دولت این کشور خواست درباره درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران در حکم پرداخت غرامت ۱.۷۵ میلیارد دلار به بازماندگان قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت اظهار نظر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه ۱۷ فروردین در حکم کوتاهی از دولت این کشور پرسیده است که آیا این نهاد باید تقاضای تجدید نظر بانک مرکزی ایران در این پرونده را بپذیرد و یا نه.

اگر دیوان عالی این درخواست تجدید نظر را نپذیرد ایران به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان ملزم خواهد شد.

درخواست دیوان عالی آمریکا در شرایط حساسی در مناسبات دو کشور مطرح شده است. هفته گذشته آمریکا و پنج قدرت جهانی با ایران بر سر چارچوبی برای محدودیت برنامه‌های هسته‌ای ایران و برداشتن تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور به توافق رسیدند.

بانک مرکزی ایران نسبت به حکم صادره در ژوئیه سال ۲۰۱۴ دادگاه استیناف نیویورک درخواست تجدید نظر کرده است. بنا به این حکم مقداری از پول نقد ایران که در شماره حسابی در سیتی بانک نیویورک سپرده شده بود و توسط دولت آمریکا مسدود شده است، باید به خانواده‌های قربانیان داده شود.

این پول در حال حاضر زیر نظر مقامات قضایی و در یک حساب ثابت سپرده شده است.

بر اساس حکم اولیه دادگاه در سال ۲۰۰۷، ایران به پرداخت غرامت ۲.۶۵ میلیارد دلاری به خانواده‌های قربانیان ملزم شد. این خانواده‌ها ایران را به پشتیبانی عملی از حزب الله لبنان در این بمبگذاری متهم کردند که در آن ۲۴۱ تفنگدار آمریکایی کشته شدند.

شکایت خانواده‌های قربانیان برای دریافت غرامت با استفاده از این پول نقد پس از کشف این سپرده ایران در سیتی بانک توسط وزارت دارایی آمریکا در سال ۲۰۱۰ به دادگاه تسلیم شد.

XS
SM
MD
LG