لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۲

تاکید وزارت خزانه‌داری آمریکا بر تدارک تحریم‌هایی علیه «الیگارش»های روس


استیون منوچین

وزیر خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده است او «در آینده نزدیک» تحریم‌هایی را علیه شماری از شهروندان ثروتمند و «الیگارش»‌های روس، در پیوند با اتهام‌های وارد شده به مسکو در مورد دخالت در انتخابات آمریکا، اعمال خواهد کرد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دولت دونالد ترامپ، ۲۵ بهمن ماه گفته است «ما فعالانه در حال تدارک آن تحریم‌ها هستیم». او افزوده است که «به‌زودی شاهد آن‌ها خواهید بود».

کنگره ایالات متحده در تابستان گذشته، با رای اکثریت نمایندگان، تحریم‌هایی را علیه روسیه تصویب کرد که در نهایت با امضای دونالد ترامپ، روند اجرایی به خود گرفتند. آقای ترامپ در جریان کارزار انتخابات آمریکا از بهبود روابط واشینگتن و مسکو حمایت کرده و در مواردی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را ستوده‌ بود.

جامعه اطلاعاتی آمریکا، نه تنها روسیه را متهم به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ کرده بلکه پیش‌بینی کرده دولت روسیه برای انتخابات ۲۰۱۸ نیز برنامه مشابهی را در نظر دارد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، دو هفته پیش فهرستی از نام افراد مرتبط با ولادیمیر پوتین را منتشر کرد که ممکن است مورد تحریم‌های آینده آمریکا قرار بگیرند.

این فهرست به «گزارش کرملین» موسوم شده و شامل نام ۱۱۴ تن از شخصیت‌های سیاسی ارشد و همچنین ۹۶ تن از «الیگارش»های روس (گروهه‌سالارهای مرتبط با حکومت روسیه) می‌شود. مقام‌های آمریکایی می‌گویند این افراد ثروت و قدرت خود را به دلیل ارتباط با دستگاه رهبری روسیه به دست آورده‌اند.

نام دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین و یا سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این فهرست به چشم می‌خورد.

این فهرست قرار بود توسط دولت ارائه شود؛ اما دولت آقای ترامپ گفت در حال حاضر در پی اعمال تحریم‌های تازه علیه مسکو نیست.

کنگره آمریکا به انتقاد از وزارت خزانه‌داری آن کشور پرداخته‌است که چرا تحریم‌ها را -دست‌کم در مورد شماری از افراد این فهرست- در همان زمان اعمال نکرده‌است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در عین حال پذیرفته‌است که فهرست منتشرشده عمدتا از منابع خبری عمومی، از جمله نام میلیاردرهای روس در نشریه «فوربس» تهیه شده؛ آن‌چه خود از سوی شماری از قانون‌گذاران و دیگران به چالش گرفته شده‌است. استیون منوچین گفته بود تحریم‌های تازه «طی چند ماه، شاید یک ماه» اجرا خواهند شد.

مسکو اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده‌است. رییس جمهوری روسیه در پی انتشار «گزارش کرملین»، گفت تحریم احتمالی این افراد «اقدامی خصمانه» است. ولادیمیر پوتین اما افزوده بود روسیه فعلا تصمیمی برای واکنش نگرفته و نمی‌خواهد تنش در روابط با واشینگتن را افزایش دهد.

برپایه گزارش‌های رویترز، تاس|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG