لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۱

ترامپ: وضعیت همه‌گیری در آمریکا «احتمالا قبل از آن‌که بهبود یابد بدتر خواهد شد»


دونالد ترامپ در کنفرانس خبری ماسک محافظی را نشان داده و گفته «خوشتان بیاید یا نه، تاثیر دارد، موثر است».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در یک کنفرانس خبری تازه در مورد همه‌گیری کووید-۱۹ در کشورش ضمن دفاع از استفاده از ماسک، گفته وضعیت همه‌گیری ممکن است قبل از آن‌که در مسیر بهبودی قرار گیرد، بدتر شود.

دونالد ترامپ در عین حال از برخی پیشرفت‌ها از جمله در تولید واکسن و روند سریع تولید آن سخن گفته است.

به‌نظر می‌رسد سخنان آقای ترامپ در عصر ۳۱ تیر ماه در کاخ سفید نمایان‌گر تغییراتی در لحن و رویکرد به برخی مسائل مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا‌ست؛ کشوری که در صدر فهرست کشورهای بحران‌زده در جریان همه‌گیری جهانی کووید قرار گرفته‌است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفته «متاسفانه وضعیت احتمالا قبل از آن‌که بهتر شود، بدتر خواهد شد». او می‌گوید این چیزی نیست که دوست داشته باشد بیان کند، اما شرایط این است و همه‌گیری در سراسر جهان ادامه دارد.

ترامپ همچنین ماسک محافظی را نشان داده و گفته «خوشتان بیاید یا نه، تاثیر دارد، موثر خواهد بود و ما باید از هر چه کمک می‌کند بهره ببریم». او افزوده که خودش هم به استفاده از ماسک عادت کرده‌است.

موضوع استفاده از ماسک یا اجباری‌شدن آن، به موضوعی پرتنش و جنجالی در پهنه سیاسی و اجتماعی ایالات متحده تبدیل شده‌است. در حالی‌که پژوهشگران و محافل علمی بر تاثیر استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس تاکید دارند، اما در برخی ایالت‌ها و شهرها اعتراضات و تجمعاتی علیه استفاده عمومی یا الزامی آن شکل گرفته‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا خود اوایل هفته در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته بود قصد ندارد طرحی را در پیش گیرد که شهروندان را در سطح ملی در کشورش مجبور به استفاده از ماسک خواهد کرد.

دونالد ترامپ بار دیگر از «ویروس چین» برای نام‌بردن از عامل همه‌گیری بهره برده و همچنین از پیشرفت در روند تولید واکسن سخن گفته‌است. او می‌گوید «واکسن می‌آید، و خیلی زودتر از آن‌چه کسی به آن فکر می‌کرد از راه خواهند رسید».

سرعت زیاد در روند تولید واکسن منتقدانی نیز دارد، پژوهشگران و متخصصانی که می‌گویند عوارض جانبی واکسن‌ها گاه سال‌ها طول می‌کشد تا هویدا شود و نباید به هر بهایی این احتمالات را نادیده گرفت.

با همه این‌ها نتایج اولیه کارآزمایی بالینی سه واکسن احتمالی مقابله با ویروس کرونا، از جمله در خود آمریکا امیدها و خوش‌بینی‌های محتاطانه پژوهشگران و نهادهای علمی و بین‌المللی را همراه آورده‌است.

در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه متخصصان امور بهداشت و سلامت آمریکا که پیشتر در کنفرانس‌های مشابه حضور داشتند، حاضر نبودند.

در ایالات متحده در حال حاضر بیش از ۳.۸ میلیون مورد تائید شده ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا و بیش از ۱۴۱ هزار قربانی گزارش شده‌است.

با استفاده از آسوشیتدپرس، رویترز، دانشگاه جانز هاپکینز

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG