لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۹

طرح دولت ترامپ برای کاهش تعداد آوارگان ورودی به آمریکا


در حکم جدید ترامپ،‌سفر اتباع ایران،سوریه، لیبی، یمن، سومالی، چاد، کره شمالی و برخی از مقام‌های دولت ونزوئلا برای مدتی ممنوع است.

دولت دونالد ترامپ روز چهارشنبه، پنجم مهرماه، در طرحی سقف تعداد آوارگانی را که در سال ۲۰۱۸ به‌ آمریکا راه داده خواهند شد به ۴۵ هزار تن کاهش داد. این طرح با انتقاد شماری از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و سازمان‌های حقوق بشری روبه‌روست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از سال ۱۹۸۰ که طرح پذیرش آوارگان به ایالات متحده شروع شد این پایین‌ترین تعداد از میان دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکاست.

دولت باراک اوباما در آخرین سال حضور او در کاخ سفید سقف تعداد آوارگان را برای سال ۲۰۱۷ بیش از صد هزار نفر تعیین کرده بود.

رویترز به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود دلیل تدوین این طرح را «حفظ امنیت و ایمنی مردم آمریکا» عنوان کرد.

در همین حال این خبرگزاری گزارش می‌دهد که در طرح پیشنهادی وزارت امور خارجه آمریکا از بودجه تثبیت و اسکان آوارگان ورودی به ایالات متحده نیز تا ۲۵ درصد کاسته خواهد شد.

رقم ۴۵ هزار نفر حتی از رقمی که دونالد ترامپ خود در یک فرمان حکومتی در ماه ژانویه سال جاری امضا کرده بود پایین‌تر است.

بنا بر نسخه‌ای که روزنامه بریتانیایی گاردین از این طرح منتشر کرده است، حداکثر آوارگانی که از خاورمیانه و جنوب آسیا پذیرش خواهند شد ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد بود. این در حالی است که سقف پیشنهادی برای این منطقه در سال ۲۰۱۷، ۴۰ هزار نفر تعیین شده بود.

از سوی دیگر این طرح انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا را نیز برانگیخته است.

جان کان‌یرز و زویی لاف‌گرن، دو نماینده دموکرات، تصمیم دولت ترامپ را «نفی اقتدار اخلاقی ما و نفی همان ارزش‌هایی دانسته‌اند که آمریکا را بزرگ جلوه می‌دهد».

دو سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه نیز در بیانیه‌ای مشترک از این که طرح جدید تنها چند روز پیش از آغاز سال مالی ۲۰۱۸ به کنگره فرستاده شده و آنها وقت زیادی برای بررسی آن نداشتند شدیدا ابراز نارضایی کردند.

طبق قانون فدرال آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور پیش از تعیین سقف باید با کنگره مشورت کند، اما رکس تیلرسون روز چهارشنبه یعنی تنها سه روز به آغاز ماه اکتبر و آغاز سال مالی جدید با قانون‌گذاران جلسه داشت.

در مقابل یک نماینده جمهوری‌خواه در کمیته قضایی مجلس گفت که کاهش سقف پذیرش آوارگان در آمریکا کار پذیرش آنها را آسان‌تر می‌کند.

بنا بر تعریف، آوارگان از خارج از کشور آمریکا برای پذیرش و زندگی در این کشور تقاضا می‌کنند، در حالی که پناهجویان در داخل تقاضای خود را ارائه می‌کنند.

رویترز به نقل از چند مقام آمریکایی نوشت که دلیل کاهش سقف آوارگان برای سال آینده میلادی آن است که دولت ترامپ قصد دارد بخشی از پرسنل وزارت امنیت داخلی را برای رسیدگی به کار پناهجویان به داخل آمریکا منتقل کند.

آن طور که در گزارش وزارت خارجه از طرح جدید آمده است، هم‌اکنون حدود ۳۰۰ هزار پرونده پناهندگی در وزارت امنیت داخلی آمریکا در انتظار رسیدگی است.

رویترز طرح جدید را در ادامه «موضع سخت و افراطی» ترامپ در برابر مسئله مهاجرت ارزیابی کرده است.

دونالد ترامپ که کارزار انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری را با انتقاد شدید از مهاجران غیرقانونی مکزیکی آغاز کرد، هم‌چنان بر ساخت دیواری در مرز آمریکا با مکزیک پافشاری می‌کند، و به تازگی فرمان مهاجرتی جدیدی را به اجرا گذاشت که بعضی هنوز از آن به عناون «منع سفر برای مسلمانان» یاد می‌کنند.

این در حالیست که در حکم جدید دونالد ترامپ که روز یک‌شنبه گذشته انتشار یافت و دلیل آن جلوگیری از ورود تروریست‌ها و مقابله با تهدیدهای امنیتی اعلام شده، سفر اتباع ایران، سوریه، لیبی، یمن، سومالی، چاد، کره شمالی و برخی از مقام‌های دولت ونزوئلا به آمریکا برای مدت نامعلومی ممنوع شد.

دونالد ترامپ همچنین در مردادماه گذشته از طرح تام کاتن و دیوید پردو، دو سناتور جمهوری‌خواه، برای تغییر در قوانین مهاجرتی آمریکا حمایت کرد که بر اساس آن میزان مهاجران قانونی طی ده سال آینده ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG