لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۴۳

آمریکا تجارت ترجیحی با ترکیه را لغو کرد


آمریکا اعلام کرد تعرفه فولاد ترکیه را که در اوت سال گذشته دو برابر شد و به ۵۰ درصد افزایش یافت به ۲۵ درصد کاهش می دهد (عکس از آرشیو)

آمریکا روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت تجارت ترجیحی با ترکیه که براساس آن برخی از کالاهای آن کشور بدون تعرفه گمرکی وارد آمریکا می شوند را لغو کرد ولی همزمان تعرفه فولاد محصول ترکیه را نصف و ۲۵ درصد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز کاخ سفید گفت با توجه به توسعه و پیشرفت اقتصادی ترکیه متوقف کردن طرح تجارت ترجیحی با آن کشور تصمیم مناسبی است. قرار است این تصمیم از روز جمعه به اجرا درآید.

اداره تجارت خارجی آمریکا اوایل ماه مارس امسال اعلام کرد چون ترکیه از نظر اقتصادی به حد کافی رشد کرده دیگر برای برخورداری از تجارت ترجیحی واجد شرایط نیست. آمریکا در اوت سال گذشته و در شرایطی که دو کشور درگیر یک اختلاف دیپلماتیک بودند بررسی شرايط ترکیه را آغاز کرد.

اما آنکارا امیدوار بود که واشنگتن در نهایت چنین تصمیمی نگیرد. به گفته دولت ترکیه این تصمیم با توافق روسای جمهور دو کشور برای افزایش حجم مبادلات به ۷۵ میلیارد در سال تضاد دارد.

سال گذشته همزمان با اختلافات دیپلماتیک دو کشور دونالد ترامپ با هدف تحت فشار قرار دادن آنکارا برای آزادی یک کشیش آمریکایی که به اتهام ارتباط با تروریسم زندانی شده بود تعرفه فولاد ترکیه را افزایش داد. اندرو برانسون، کشیش زندانی در ماه اکتبر آزاد شد.

تحت تاثیر فشارهای آمریکا ارزش لیره ترکیه رو به کاهش گذاشت. از آن زمان مناسبات دو کشور به دلیل اختلاف در مورد جنگ داخلی سوریه و خرید سامانه موشکی روسی از سوی ترکیه متشنج بوده است.

کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه دیگری اعلام کرد تعرفه فولاد ترکیه را که در اوت سال گذشته دو برابر شد و به ۵۰ درصد افزایش یافت به ۲۵ درصد کاهش می دهد. کاخ سفید افزود:«در حال حاضر برای پاسخگویی به ضرورت‌های امنیت ملی حفظ نرخ ۲۵ درصدی تعرفه برای فولاد وارداتی از اکثر کشورها الزامی است.»

ترکیه یکی از ۱۲۰ کشور جهان است که مشمول طرح تجارت ترجیحی آمریکا بوده اند. هدف این طرح از طریق حذف تعرفه‌های گمرکی هزاران کالای صادراتی کشورهای در حال توسعه کمک به توسعه اقتصادی آنهاست.

طبق آمار اداره تجارت خارجی آمریکا در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۶ میلیارد دلار کالای صادراتی ترکیه به این کشور مشمول این مقررات بود که حدود ۱۷ درصد از کل صادرات سالانه ترکیه به آمریکاست.

اقلام اصلی مشمول این طرح خودرو، قطعات یدکی خودرو، جواهرات و فلزات گرانبها بوده اند.

XS
SM
MD
LG