لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۳۲

رزمایش مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه در آب‌های خلیج فارس


رزمایش مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه در سواحل بحرین از روز ۲۱ فروردین آغاز شده است.

یک سخنگوی نظامی آمریکایی امروز دوشنبه۲۶ فروردین گفته است، نیروهای دریایی ایالت متحده، بریتانیا و فرانسه در راستای حمایت از تجارت آزاد و حمل نقل دریایی در آبهای خلیج فارس یک رزمایش ضد مین را در سواحل بحرین آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کلوی مورگان، یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در این خصوص تاکید کرده است که این رزمایش «کاملا دفاعی» است.

در همین زمینه، ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین اعلام کرده است: در حالی که مین‌ها دریانوردی را برای همه به مخاطره می اندازند، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه یک رزمایش آموزشی تاکتیکی برای مقابله با خطرات ناشی از مین‌ها و حمایت از تجارت و حمل نقل آزاد در این منطقه حساس انجام می دهند.

هفته گذشته ناوگان پنجم دریایی آمریکایی خبر رزمایش دریایی «نیزه سه‌شاخ آرتمیس ۱۹» را منتشر کرده و گفته بود که هدف این رزمایش افزایش قابلیت همکاری و نشان دادن تعهد مشترک کشورها برای تضمین حمل و نقل دریایی آزاد است.

گزارش های حاکی است که این رزمایش دریایی ۲۱ فروردین آغاز شده و تا چهار روز دیگر ادامه خواهد داشت.

در حالی این رزمایش برگزاری می‌شود که دولت آمریکا سپاه پاسداران را هفته گذشته در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز ۱۹ فروردین سپاه پاسداران را «ابزار اصلی حکومت ایران برای هدایت و اجرای کارزار بین‌المللی تروریسم» دانست و اعلام کرد که سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است.

شماری از مقام‌های سیاسی و فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی شدیدا به این تصمیم آمریکا اعتراض کرده‌اند.

تعدادی از فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران نیز تهدید کرده‌اندکه آمریکا با این اقدام «امنیت نیروهای خود را در اقصی نقاط دنیا، به ویژه نیروهای سِنتکام را به خطر انداخته» است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، موسوم به «سِنتکام»، فرماندهی نظامیان آمریکایی در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی را برعهده دارد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا و توییتر ارتش آمریکا؛ خ/ت/

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG