لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۵

هشدار آمریکا به حکومت سوریه درباره حمله شیمیایی به مواضع مخالفان در ادلب


حملات نیروهای دولتی به خان شیخون در ادلب در هفته گذشته.

به دنبال انتشار گزارشی‌هایی در خصوص استفاده نیروهای دولتی سوریه از سلاح شیمیایی، دولت آمریکا روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت در مورد عواقب چنین اقدامی به حکومت بشار اسد هشدار داد.

مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است: متاسفانه ما همچنان شاهد نشانه‌هایی هستیم که احتمالا حکومت بشار اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرده است از جمله گزارش شده که ۱۹ ماه مه حمله‌ای با گاز کلر در شمال غربی سوریه انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: ما همچنان در حال جمع آوری اطلاعات در مورد این حادثه هستیم، اما بار دیگر هشدار خود را تکرار می‌کنیم، اگر حکومت اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کند، ایالات متحده و متحدان آن به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه دستور حملات به مواضع حکومت بشار اسد را صادر کرد.

پیشتر مخالفان حکومت بشار اسد گفته بودند که نیروهای دولتی سوریه در جریان عملیات علیه مخالفان در استان ادلب در شمال غربی سوریه در روز یکشنبه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه پیشتر در همین روز گروه های مخالف را متهم کرد که به دنبال صحنه سازی حمله شیمیایی در مناطق تحت کنترل خود هستند.

روسیه و ترکیه سال گذشته برای توقف عملیات نظامی در استان ادلب به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،گروه هیئت تحریر الشام ، از متحدان سابق گروه القاعده، اخیرا بخش های وسیعی از این استان را به کنترل خود در آورد و باعث شد تا حکومت بشار اسد علیه این گروه دست به عملیات نظامی بزند.

در پی پیروزی‌های پیاپی ارتش سوریه علیه شورشیان، شمار زیادی از شورشیان تسلیم‌شده از مناطق مختلف کشور با اتوبوس به ادلب در شمال غربی سوریه منتقل شدند و جمعیت این منطقه که تا چند سال پیش یک میلیون نفر بود در حال حاضر سه میلیون نفر شده‌ است.

توقف عملیات نظامی در ادلب

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید، عملیات نظامی حکومت سوریه در استان ادلب باعث ویرانی تاسیساتی درمانی، مدارس، منازل مسکونی و اردوگاههای جنگ‌زدگان شده است.

مورگن اورتگاس تاکید کرده است: عملیات نظامی حکومت سوریه در مناطق شمال غربی سوریه می بایست متوقف شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است، تداوم عملیات نظامی در این منطقه امن ادلب باعث تشدید تنش و بی ثباتی منطقه خواهد شد.

جنگ داخلی هشت ساله سوریه صدها هزار کشته برجای گذاشته است.بر اثر این جنگ ویرانگر حدود ۱۳ میلیون نفر ازجمعیت سوریه به خارج مهاجرت کرده و میلیاردها دلار به این کشور خسارت زده است.

با استفاده از توییتر و خبرگزاری فرانسه؛ خ

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG