لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۰۷

پیام همایش ایپک در آمریکا: برنی سندرز را «باید متوقف کرد»


همایش امسال کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، در زیر سایه اخبار کرونا و انتخابات پارلمانی اسرائیل، بازتاب کمی داشت
همایش امسال کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، در زیر سایه اخبار کرونا و انتخابات پارلمانی اسرائیل، بازتاب کمی داشت

همایش سالیانه ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، در روزهای گذشته در واشینگتن برگزار شد. سناتور برنی سندرز در این همایش حضور نداشت، اما مواضع و سخنان او درباره اسرائیل سایه سنگینی بر این کنفرانس انداخته بود.

به گزارش سی‌بی‌اس، پیام امسال همایش ایپک روشن بود: برای حفظ روابط آمریکا و اسرائیل، باید برنی سندرز را در ادامه رقابت در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا متوقف کرد.

زیر سایه سنگین اخبار ویروس کرونا و انتخابات پارلمانی اسرائیل و نیز انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» دموکرات‌ها در آمریکا، همایش امسال ایپک کمترین بازتاب را، حتی در رسانه‌های اسرائیل، داشت.

انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا هشت ماه دیگر برگزار می‌شود و همایش اخیر ایپک در روزهای یازدهم تا سیزدهم اسفند در حالی برگزار شد که نامزدهای حزب دموکرات خود را برای رقابت «سه‌شنبه بزرگ» آماده می‌کردند.

در پایان مصاف «سه‌شنبه بزرگ» سناتور برنی سندرز از ایالت ورمونت و جو بایدن، معاون پیشین ریاست‌ جمهوری آمریکا، به عنوان دو نامزد اصلی دموکرات‌ها رودررو شدند و بقیه نامزدها با پذیرش واقعیت، صحنه رقابت درون‌حزبی را ترک کردند.

سناتور سندرز سوسیالیست که می‌گوید به میراث یهودی خود «افتخار می‌کند» و «ضد یهود نیست»، در آستانه همایش ایپک خبر داده بود که در آن شرکت نخواهد کرد. او قبلاً نیز در نشست‌های این مهم‌ترین گروه حامی اسرائیل در آمریکا حاضر نشده بود.


برنی سندرز در رقابت‌های درون‌حزبی گفته بود ایپک به «تریبونی برای بیان دیدگاه‌های تبعیض‌آمیز و مخالفت با حقوق اساسی فلسطینیان» مبدل شده است. او سخنان تندی نیز علیه سیاست‌ دولت اسرائیل و شخص بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، بیان کرده است.

به نوشته سی‌بی‌اس، هاوارد کوهر، رئیس اجرایی ایپک تاکید کرد که در صورت پیروزی برنی سندرز، مناسبات آمریکا و اسرائیل به‌شدت آسیب خواهد دید.

سایر سخنرانان وابسته به حزب دموکرات نیز در کنفرانس ایپک، مخالفت سناتور سندرز با اسرائیل را که از جمله خواهان مشروط کردن کمک‌های آمریکا به اسرائیل به بازگرداندن سفارت آمریکا به تل‌آویو شده است، نکوهش کردند.

نیتا لوی، عضو دموکرات مجلس نمایندگان، گفت کسی که از قطع کمک‌های آمریکا به اسرائیل حرف می‌زند، اهمیت مناسبات آمریکا و اسرائیل را درک نمی‌کند.

سناتور کوری بوکر نیز گفت، اسرائیل هرگز نباید موضوع بحث جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها باشد، و همواره باید یک مقوله آمریکایی و فراجناحی بماند.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، نیز گفت که سناتور سندرز به جای ایستادن در کنار اسرائیل، از کسی مانند ایلهان عمر حمایت می‌کند که هوادار انزوا، بایکوت و تحریم اسرائیل است.

مایک پنس، معاون رئیس‌ جمهوری آمریکا، نیز گفته است آقای سندرز در صورت موفقیت، ضد اسرائیلی‌ترین رئیس‌ جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد بود.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، هم گفته کسی که از بازگرداندن سفارت [آمریکا] به تل‌آویو حرف می‌زند، تفاهم فراجناحی را رد می‌کند.

دانی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، نیز در واکنش به اظهارات سناتور سندرز که گفته بود بنیامین نتانیاهو نژادپرست است، گفت که او یا دروغگوست یا احمق یا هردو. آقای دنون افزود: «ما سندرز را در ایپک نمی‌خواهیم، ما او را در اسرائیل نمی‌خواهیم.»

برنی سندرز در واکنش به این سخنان آقای دنون، در برنامه یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت که آگاه است به‌خاطر مواضعش علیه لابی حامی اسرائیل که «پول و قدرت زیادی دارد»، باید بهای سیاسی بپردازد.

او همچنین مدعی شد که در صورت ورود به کاخ سفید «هر کاری برای دفاع از استقلال، امنیت و آزادی مردم اسرائیل خواهد کرد اما با مردم رنج‌دیده فلسطین نیز تعامل خواهد داشت».

بنیامین نتانیاهو پیشتر در اشاره‌ای تلویحی به موفقیت نسبی سناتور سندرز در انتخابات درون‌حزبی دمکرات‌ها گفته بود که اسرائیل با هر رئیس‌ جمهوری دموکرات یا جمهوری‌خواه به‌خوبی کار خواهد کرد.

ایران؛ از موضوعات اصلی همایش ایپک
آقای نتانیاهو و بنی گانتس، رقیبش، در انتخابات پارلمانی این هفته در اسرائیل، از طریق ویدئو کنفرانس برای حضار همایش امسال ایپک سخنرانی کردند.

آقای نتانیاهو با تأکید بر تهدیدهای ناشی از یک ایران هسته‌ای گفت اسرائیل حتی اگر در رویارویی با ایران تنها بماند، مستقلاً برای تأمین امنیت خود اقدام خواهد کرد. وی افزود: «تضمین می‌کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای مجهز نخواهد شد.»

وزیر خارجه آمریکا، از سخنرانان همایش امسال ایپک، نیز یادآور شد که دونالد ترامپ سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کرد، حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان را به رسمیت شناخت، سیاست ده‌ها ساله دولت‌های پیشین آمریکا را در قبال یهودی‌نشین‌های ساخته‌شده در کرانه باختری که آنها را «غیرقانونی» می‌دانستند، تغییر داد، و دفتر نمایندگی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشینگتن را بست.

مایک پومپئو در میان تشویق شدید حضار افزود که هیچ رئیس‌ جمهوری و هیچ دولتی در آمریکا به اندازه تیم دونالد ترامپ دوستدار اسرائیل نبوده است.

آقای پومپئو با تأکید بر این‌ که «مردم شریف ایران از اسرائیل نفرت ندارند، بلکه این رژیم ایران است که نفرت‌پراکنی می‌کند» افزود: «قاسم سلیمانی مرده و آمریکا و اسرائیل زنده‌اند.»

مایک پنس نیز در مورد ایران گفت رژیم تهران که مسئول بسیاری از عملیات ویرانگر و بحران‌زا در منطقه بوده، باید پاسخگوی عملکردش باشد. وی همچنین افزود که مردم ایران علیه رژیم ظالم حاکم به پا خاسته‌اند.

برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا، نیز در سخنرانی‌اش در ایپک یادآور شد که مردم ایران به حکومت بی‌کفایت کشورشان اعتمادی ندارند.

XS
SM
MD
LG