لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۸

تحقیقات در مورد کشتار لاس‌وگاس و انگیزه‌های عامل آن ادامه دارد


عامل کشتار لاس وگاس

پلیس به اطلاعات تازه‌ای در مورد استیون پداک، عامل کشتار ده‌ها نفر در لاس‌وگاس دست یافته است، هرچند هنوز مشخص نیست انگیزه‌های او یا دلایل این حمله چیست. همزمان گزارش شده ۵۰ نفر از زخمی‌های این حمله همچنان در وضعیت بحرانی قرار دارند.

در تازه‌ترین گزارش‌ها آمده است که پداک چند روز پیش از انجام حمله در وگاس اقدام به انتقال صدهزار دلار پول به خارج از ایالات متحده کرده بود.

از سوی دیگر نیروهای پلیس دست‌کم دو دوربین را، یکی بیرون از اتاق هتلی که پداک در آن به‌سر می‌برد و یکی داخلی اتاق، یافته‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید مقام‌ها و بازرسان بر این باور هستند که او از این دوربین‌ها استفاده می‌کرد تا ببیند نیروهای پلیس در حال نزدیک‌شدن به او هستند یا نه.

تحقیقات در مورد دوست‌دختر این مرد ۶۴ ساله هم وار مراحل تازه‌ای شده‌است. کلانتری لاس‌وگاس گفته اف‌بی‌آی در حال بازگرداندنش به آمریکا است تا پرسش‌هایی را مطرح کند. خانم ماریلو دانلی، ۵۹ ساله، در زمان انجام حمله خارج از آمریکا بود، و از روز سه‌شنبه در فیلیپین به‌سر می‌برد.

استیون پداک، چند روز پیش از انجام کشتار در لاس وگاس، اقدام به ارسال صد هزار دلار پول به فیلیپین کرده بود. بنا بر گزارش رسانه‌های ایالات متحده یک مقام مطلع از روند تحقیقات گفته‌ بازرسان در حال کنکاش این موضوع و همچنین گزارش‌های منتشر شده در مورد این‌که ضارب روزی تا ده هزار دلا قمار می‌کرد، هستند.

تازه‌ترین تحقیقات در عین حال نشان می‌دهد که پداک در سطح بالایی از آمادگی قرار داشته و علاوه بر انتقال بیش از ۲۰ قبضه سلاح و مقادیر زیادی فشنگ به اتاقی که در هتل اجاره کرده بود، بیرون و داخل اتاق دوربین نصب کرده بود تا از نزدیک‌شدن احتمالی پلیس و نیروهای امنیتی باخبر شود.

به گفته پلیس این موارد نشان می‌دهد عامل کشتار از قبل آماده انجام حمله شده بود و احتمالا خیلی حساب‌شده اقدام کرده بود.

پلیس روز گذشته گفته بود در خانه پداک و محل تیراندازی بیش از ۴۰ قبضه سلاح گرم، مواد منفجره و هزاران فشنگ پیدا کرده‌است. شمار سلاح‌های یافت‌شده اکنون به حدود ۵۰ قبضه رسیده‌است. علاوه بر این گزارش شده بود که او بر دو قبضه سلاح افزودنی‌هایی گذاشته بود که آن‌ها را از تفنگ‌های نیمه‌خودکار، به خودکار تبدیل می‌کرد. تازه‌ترین گزارش پلیس در این زمینه نشان می‌دهد او بر ۱۲ قبضه سلاح از این افزودنی‌ها استفاده کرده بود.

از سوی دیگر گروه موسوم به حکومت اسلامی برای بار دوم مدعی شده که پداک عامل این گروه بود. کلانتر وگاس، جوزف لومباردو می‌گوید تحقیقاتی در مورد «افراطی‌شدن» احتمالی او در دست انجام است و این‌که آیا او افراطی شده بود هنوز نامعلوم است.

استیون پداک، طی نیمه‌شب یک‌شنبه و بامداد دوشنبه، از اتاقی در طبقه سی و دومِ هتل ماندالای بی، به‌روی ۲۲ هزار نفری که در یک کنسرت در فضای باز جمع شده بودند، آتش گشود. این حمله تا کنون ۵۹ کشته برجای گذاشته‌است. از این شمار ۱۹ نفر جان خود را پس از انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند. از میان ۵۲۷ زخمی، ۱۳۸ نفر هنوز در بیمارستان هستند و وضعیت ۵۰ نفر هنوز وخیم و بحرانی‌ست.

حمله لاس وگاس، مرگبا‌رترین از این دست در تاریخ معاصر ایالات متحده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG