لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۳

واکنش روسیه، ایران و اتحادیه اروپا به قانون شدن تحریم‌های جدید کنگره آمریکا‎


دونالد ترامپ می گوید، این مصوبه را «به خاطر وحدت ملی آمریکا» امضا کرده است

روسیه، ایران و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۱ مرداد به قانون شدن تحریم‌های جدید آمریکا واکنش نشان داده‌اند. ایران می گوید، به این تحریم ها واکنشی هوشمندانه خواهد داشت. روسیه نیز این تحریم ها را اعلام جنگ تمام عیار تجاری خوانده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه مصوبه کنگره این کشور در خصوص تشدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را امضا کرد.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ در پیامی به قانونگذاران آمریکایی گفته است به رغم اینکه از اقدامات سختگیرانه برای مقابله با رفتارهای تهاجمی و بی‌ثبات کننده ایران، کره شمالی و روسیه حمایت می‌کند، اما از دیدگاه وی این قانون کاستی‌های مهمی دارد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در بیانیه‌ای گفته است، این مصوبه را «به خاطر وحدت ملت آمریکا» امضا کرده است، ولی این قانون دارای مشکلاتی است.

رییس‌جمهوری آمریکا ۹۰ روز پس از اجرایی شدن این قانون باید تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران و اشخاص خارجی که مقام رسمی، عوامل یا وابستگان سپاه پاسداران هستند وضع کند.

ایران: واکنش هوشمندانه

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در واکنش به این تحریم‌ها گفته است: هدف اصلی آمریکا از اعمال این تحریم‌ها علیه ایران از بین بردن برجام است و ما نسبت به این حرکت واکنش بسیار هوشمندانه‌ای خواهیم داشت.

عباس عراقچی در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفته است که امضای مصوبه کنگره توسط دونالد ترامپ «طبیعی» و «قابل انتظار» بود.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده است: آمریکا امیدوار است «براساس این فشار‌ها در انتهای یک دوره ایران خود ترغیب شود که از برجام خارج شود.»

به گزارش ایسنا عباس عراقچی در ادامه گفته است: «همانطور که در صحبت‌های آقایان ظریف و شمخانی مشاهده کردید ما حتما به‌گونه‌ای رفتار نخواهیم کرد که گرفتار سیاست‌های دولت آمریکا و ترامپ شویم. واکنش ما به این حرکت بسیار هوشمندانه خواهد بود.»

روسیه: جنگ تمام عیار تجاری

به گزارش رویترز، دیمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه نیز گفته است، با قانونی شدن تحریم‌های تازه علیه روسیه، جنگ تمام عیار تجاری اعلام شده است.

طبق این گزارش، دیمیتری مدودیف در صفحه فیس بوک خود نوشته است، این تحریم‌ها نشان داد که دولت دونالد ترامپ قدرتی ندارد.

نخست وزیر روسیه تاکید کرده است، امید به بهبود روابط ما با دولت جدید آمریکا، پس تایید تحریم‌ها جدید توسط دونالد ترامپ از بین رفت.

واکنش اتحادیه اروپا

در همین حال یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز گفته است، این اتحادیه آماده پاسخ به تحریم‌ها علیه روسیه است، ولی باور داریم آمریکا می‌خواهد که این تحریم‌ها بر شرکت‌های انرژی اروپا تأثیری نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفته است، هم اکنون کنگره آمریکا متعهد شده است که تنها پس از مشورت با هم پیمانان تحریم‌ها اجرا خواهند شد و باور دارم که ما همچنان همپیمان آمریکا هستیم.

وی با این حال گفته است: چنانچه تحریم‌های آمریکا باعث زیان شرکت‌های اروپایی در جریان معاملات در بخش انرژی با روسیه شود، اتحادیه اروپا آماده است طی چند روز با اقدامات مناسب به آن‌ها پاسخ بدهد.

کنگره آمریکا هفته گذشته با اکثریت قاطع آرا در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، مصوبه تحریم‌های جدید روسیه، ایران و کره شمالی را تصویب کرد.

این مصوبه نسخه تازه‌ای از طرح سنای آمریکا بود که اواخر خردادماه با عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» تصویب شد. در مصوبه جدید اما کره شمالی و روسیه نیز هدف قرار گرفته‌اند.

این قانون تحریم‌های جدیدی علیه شرکت‌هایی وضع می‌کند که در پروژه‌های استخراج نفت روسیه از دریا و تاسیسات خط لوله نفت و گاز این کشور نقش دارند. در عین حال شرکت‌هایی هم که با نهادهای نظامی و امنیتی روسیه همکاری می‌کنند، هدف تحریم واقع خواهند شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG