لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۵

ابراز نگرانی اداره امور جوی آمریکا از رکوردهای آب‌وهوایی جهان در سال ۲۰۱۶


در سال گذشته یک هشتم کل خشکی‌های جهان با خشکسالی شدید روبه‌رو بود

اداره ملی امور اقیانوسی و جوی ایالات متحده، که نهادی‌ست دولتی و در برگیرنده پژوهشگران، در گزارش تازه‌ای در مورد رکوردهای ثبت‌شده آب‌وهوایی در سال گذشته میلادی ابراز نگرانی کرده، و می‌گوید این آمار شباهتی به یک وضعیت معمول ندارند.

گزارش سالیانه این اداره ۱۹ مرداد ماه منتشر شده‌ و پژوهشی پیرامون وضعیت آب‌وهوای جهان است که هر سال در اختیار عموم قرار می‌گیرد. در گزارش تازه اما شماری از رکوردهای مخلتف، از گرم‌ترین سال، افزایش بی‌سابقه سطح آب دریاها، و پایین‌ترین سطح یخ‌های قطبی، همگی در سال ۲۰۱۶ رخ داده‌اند.

گزارش ۲۹۹ صفحه‌ای پژوهشگران و محققان سراسر جهان در «بولتن جامعه هواشناسی آمریکا» منتشر شده است. آن‌طور که آسوشیتدپرس از جسیکا بلاندن، یکی از محققان و ویراستاران گزارش نقل کرده سال گذشته میلادی «در وضعیتی فوق‌العاده قرار داشت و این مایه نگرانی‌ست».

شماری از مسائل کلیدی پژوهش‌ها و یافته‌ها از سال گذشته عبارت هستند از:

  • نزدیک به یک هشتم کل خشکی‌های جهان با خشکسالی شدید روبه‌رو بود؛ به‌مراتب شدیدتر از حالت معمول و در عین حال «یکی از بدترین رکوردهای ثبت‌شده در مورد خشکسالی».
  • شرایط جوی فوق‌العاده تقریبا در تمام کشورهای کره زمین رصد شده‌اند. شهروندان شاهد قطعی طولانی‌مدت برق بودند. موج گرمای شدید سراسر جهان را در نوردید و در کشورهایی مانند کانادا به آتش‌سوزی‌های گسترده و طولانی منجر شد.
  • سطح آب دریاها ۳.۴ میلیمتر دیگر بالا آمد؛ برای ششمین سال پیاپی، و بدترین رکورد ثبت‌شده تا کنون.
  • شمار طوفان‌های ثبت‌شده ۹۳ مورد بوده که خود ۱۳ درصد بیشتر از حالت طبیعی‌ست.
  • یخچال‌های طبیعی برای ۳۷مین سال پیاپی آب رفتند و یخ شناور گرینلند ۳۴۱ میلیارد تن یگر یخ از دست داد کاهشی که از سال ۲۰۰۲ به این سو مجموعا به ۴۴۰۰ میلیارد تن می‌رسد.

بسیاری از یافته‌ها و پژوهش‌های منتشرشده در بولتن طی ماه‌های گذشته نیز در رسانه‌ها بازتاب یافته بودند. با این همه قرار گرفتن مجموعه‌ای از آن‌ها در کنار هم وضعیت تیره‌ای از آب‌وهوای سال گذشته ترسیم می‌کند.

آسوشیتدپرس در عین حال به نقل از یکی دیگر از گردآوردندگان پژوهش می‌گوید تنها موضوع قابل‌توجهی که در سال ۲۰۱۶ وضعیت طبیعی داشت، سطح برف در نیم‌کره شمالی بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG