لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۲۳

واتس‌اپ از کاربران خواست که حساب کاربری خود را روزآمد کنند


بیش از ۱.۵ میلیارد نفر ماهانه از واتس‌اپ استفاده می‌کنند

واتس‌اپ با اعلام خبر احتمال به خطر افتادن حساب کاربران به دلیل رخنه بدافزارهای جاسوسی در تلفن آنها از همه خواست که حساب کاربری خود را روزآمد کرده و از تازه‌ترین نسخه این ابزار پیام‌رسانی استفاده کنند.

واتس‌اپ یکی از بزرگترین شبکه‌های پیام‌رسانی جهان است که ماهانه بیش از ۱.۵ میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند و یکی از دلایل محبوبیت آن رعایت امنیت و حریم خصوصی کاربران از طریق ارسال پیام‌ها با رمزنویسی کامل بوده است.

یک سخنگوی واتس‌اپ گفت: «ما از همه می‌خواهیم که برای محافظت در برابر بدافزارهایی که با هدف رخنه به اطلاعات ذخیره شده در تلفن‌های موبایل طراحی و پخش شده از نسخه جدید واتس‌اپ استفاده کنند و سیستم عامل تلفن‌های موبایل خود را روزآمد کنند».

وی افزود: «ما در همکاری دائم با شرکای خود تلاش می‌کنیم همواره جدیدترین و موثرترین سیستم‌های ایمنی را به کاربران خود ارائه دهیم».

واتس‌اپ اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نداد.

شرکت واتس‌اپ «آسیب‌پذیری امنیتی جدی» را به کمیسیون حفاظت از اطلاعات جمهوری ایرلند گزارش داده است که نهاد ناظر بر فعالیت این موسسه در اتحادیه اروپاست.

کمسیون حفاظت از اطلاعات جمهوری ایرلند نیز در بیانیه‌ای گفت: «دریافته‌ایم که این ضعف و آسیب‌پذیری به عوامل زیان‌بار امکان می‌دهد که نرم افزارهای غیرقانونی را در تلفن‌های موبایل نصب کرده و از آن طریق به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند».

این کمیسیون گفت: «واتس‌اپ این موضوع را روز دوشنبه گزارش داده و اکنون در مورد احتمال آسیب دیدن اطلاعات شخصی کاربران این شبکه در اتحادیه اروپا مشغول تحقیق است».

روزنامه فاینشنال تایمز نیز گزارش داد که ضعف واتس‌اپ به مهاجمان امکان می‌دهد که با تماس تلفنی از طریق واتس‌اپ با اهداف مورد نظر خود، بدافزارهای جاسوسی را در موبایل آنها نصب کنند.

به گزارش این روزنامه، این بدافزار جاسوسی توسط یک شرکت اسرائیلی متخصص شنود سایبری به نام «گروه ان اس او» ساخته شده و هم در موبایل‌هایی که با سیستم اندروید کار می‌کنند و هم آی‌فون موثر است. این روزنامه افزود واتس‌اپ هنوز نمی‌تواند تعداد موبایل‌هایی را که هدف قرار گرفته‌اند مشخص کند.

مهندسان در سانفرانسیسکو و لندن مشغول کار برای برطرف کردن این ضعف هستند، از روز جمعه اصلاح سرورهای شبکه واتس‌اپ را شروع کرده و روز دوشنبه نیز روش جدیدی را برای برطرف کردن این ضعف در اختیار مشتریان قرار داده‌اند.

شرکت اسرائیلی «ان اس او» در پاسخ به این خبر گفت: «فناوری‌های این شرکت با اعمال کنترل شدید و فقط با هدف مبارزه با تروریسم و تبهکاری در اختیار دولت‌ها قرار می‌گیرد».

این شرکت افزود: «ما هرگونه ادعایی در مورد سوءاستفاده را به دقت بررسی کرده و در صورت لزوم اقدامات لازم از جمله از کارانداختن کامل سیستم را به اجرا می‌گذاریم. ما به هیچ عنوان در کاربرد این فناوری و یا تعیین اهداف آن دخالت نداریم و فقط ادارات امنیتی و نهادهای انتظامی از فناوری‌های محصول ما استفاده می‌کنند».

شرکت واتس‌اپ بروز این ضعف امنیتی را روز جمعه به وزارت دادگستری آمریکا نیز اطلاع داده است.

منابع: روزنامه فاینشنال تایمز و خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ک.ر
XS
SM
MD
LG