لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۰۷

خبرخوان

واتس‌اپ: بدافزار جاسوسی اپلیکیشن را از بین بردیم

شرکت پیام‌رسان واتس‌اپ می‌گوید یک بدافزار جاسوسی را در این نرم‌افزار کشف کرده و پس از حدود ده روز موفق به از بین بردن آن شده است.

بنا بر گزارش‌هاT این بدافزار با تماس تلفنی با گوشی کاربر و بدون حتی پاسخگویی به تماس، موفق به نفوذ به اطلاعات شخصی فرد می‌شده است.

به نوشته نشریه فایننشال تایمز، یک گروه تحقیقاتی اسرائیلی به نام ان‌اس‌او این بدافزار را تهیه کرده بود، اما این شرکت هنوز واکنشی در این زمینه نشان نداده است.

واتس‌اپ که حدود دو هفته پیش از وجود این بدافزار آگاه شده، با گروه‌های تحقیقاتی و نهادهای مدافع حقوق بشر تماس گرفته و به سرعت نسخه ترمیم شده‌ای را به کاربران ارائه کرده است.

واتس‌اپ بیش از یک میلیارد و نیم کاربر دارد و مشخص نیست گوشی چه تعدادی از کاربران واتس‌اپ به این بدافزار آلوده شده است.

واتس‌اپ یکی از شرکت‌های وابسته به فیس‌بوک است.

این شرکت می‌گوید با مقام‌های آمریکایی برای تحقیق در این زمینه در تماس است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

موسوی: ظریف به داووس سفر نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به مجمع جهانی اقتصاد در داووس سفر نمی‌کند.

عباس موسوی که روز دوشنبه ۳۰ دی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران سخن می‌گفت، علت لغو سفر ظریف را به‌هم خوردن «برنامه تنظیم‌شده» اعلام کرده است.

او گفته است قبلاً از ظریف به صورت رسمی و حضوری دعوت شده بود ولی بعداً «ترتیبات دیگری در نظر گرفتند» و «این سفر متأسفانه انجام نمی‌شود».

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داده که هفته پیش دریافته بود نام آقای ظریف در فهرست ۳ هزار میهمان این اجلاس وجود ندارد.

مجمع جهانی اقتصاد مشهور به داووس از سه‌شنبه ۱ بهمن تا جمعه ۴ بهمن در شهر داووس سوئیس برگزار می‌شود. عنوان اجلاس امسال «ذی‌نفعان جهان پایدار و منسجم» اعلام شده است.

حسین کروبی «به‌دلیل» نامه پدرش به خامنه‌ای «راهی انفرادی شده‌است»

حسین کروبی

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته برادرش، حسین، که اخیرا و در پی انتشار نامه آقای کروبی به رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، روانه انفرادی شده و تحت بازجویی قرار دارد.

محمد تقی کروبی ۲۹ دی ماه در توئیتر خود نوشته «مطلع شدیم که پرونده برادرم حسین در شعبه ۴ دادسرای امنيت شهيد مقدّسى آنهم بخاطر نامه اخیر پدر به رهبرى قرار دارد.»

آقای کروبی افزوده برادرش «با قرار بازداشت در انفرادى و بازجوی وزارت اطلاعات دولت روحانى در كنار ديگر دستگاه امنيتى برای اخذ اقاریر کذب وی را تحت فشار قرار داده‌اند.»

مقام‌های دولت حسن روحانی و مقام‌های قضائی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده‌اند.

حسین کروبی صبح روز ۲۴ دی ماه پس از مراجعه به زندان اوین بازداشت شده بود. او اسفند ۱۳۹۵ به دلیل انتشار نامه پدرش به حسن روحانی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. گفته شده بود بازداشت نیز برای اجرای این حکم صورت گرفته است.

با این حال محمد تقی کروبی گفته بود ماموران امنیتی محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند که دلیل آن‌ها به‌خاطر نامه جدید مهدی کروبی به رهبر جمهوری اسلامی است.

مهدی کروبی ۲۱ دی در نامه‌ای به علی خامنه‌ای با اشاره به ماجرای شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی نوشته بود «هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید».

آقای کروبی همچنین نوشته بود که مسئولیت مستقیم دیگر رخدادها از جمله «فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتا مردم به ستوه‌ آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸» برعهده رهبر جمهوری اسلامی‌ست.

بازداشت چندین نفر در مسکو در جریان اعتراضات علیه طرح تازه پوتین

تظاهرات علیه فاشیسم در روسیه به محل اعتراض علیه تغییرات پیشنهادی پوتین تبدیل شده‌است

نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۰ تن از معترضان به طرح پیشنهادی از سوی ولادیمیر پوتین برای تغییرات در قانون اساسی روسیه، بازداشت شده‌اند.

معترضان در جریان راهپیمایی سالیانه در سالگرد قتل یک حقوقدان و یک روزنامه‌نگار مشهور روس بازداشت شده‌اند؛ استانیسلاو مارکلف، وکیل، و آناستازیا بابوروا، روزنامه‌نگار، بیش از ۱۰ سال پیش توسط نئونازی‌ها در روسیه به قتل رسیدند. از آن زمان هر سال راهپیمایی به یاد آن‌ها و علیه فاشیسم در مسکو برگزار می‌شود.

با این حال معترضان از فرصت راهپیمایی ۲۹ دی ماه استفاده کرده‌اند تا به تغییرات جدید در قانون اساسی روسیه اعتراض کنند.

بنا بر گزارش‌ها صدها تن از معترضان به راهپیمایی امسال پیوسته‌اند. با این حال نیروهای امنیتی شماری را بازداشت کرده‌اند.

یکی از کنشگران روس، کنستانتین فوکین، پیش از آن‌که راهپیمایی آغاز شود، و در حالی‌که شعارنوشته‌‌ای علیه ادامه حضور پوتین در راس قدرت در دست داشت، بازداشت شده‌است.

تغییرات پیشنهادی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، باعث می‌شود که قدرت از ریاست‌جمهوری به پارلمان متقل شود. به این ترتیب او پس از پایان دوره قانونی ریاست‌جمهوری، می‌تواند همچنان در راس قدرت باقی بماند.

دوره قانونی ریاست‌جمهوری پوتین با در نظر گرفتن تمامی سال‌ها و دوره‌هایی که در این مقام انتخاب شده در ۲۰۲۴ پایان می‌یابد و او قانونا نمی‌تواند بار دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.

هشدار بریتانیا به روسیه در مورد تکرار حملات شیمیایی در خاک این کشور

گفت‌وگوی جانسون و پوتین در حاشیه اجلاس برلین

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در نخستین دیداری رسمی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به او گفته است که حملات شیمیایی نظیر آنچه در مورد سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، در بریتانیا روی داد، نباید تکرار شود.

بر پایه اعلام دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، آقای جانسون روز یکشنبه ۲۹ دی، در حاشیه اجلاس برلین به رئیس‌جمهور روسیه گفته است که روابط لندن و مسکو تا زمانی که روسیه به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» خود پایان ندهد، به وضعیت عادی باز نخواهد گشت.

نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرده که «تا زمانی که روسیه به اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش، که تهدیدی است برای بریتانیا و متحدانش، و ایمنی شهروندان ما و امنیت جمعی ما را به خطر می‌اندازد، پایان ندهد، عادی‌سازی در روابط دوجانبه صورت نخواهد گرفت».

بر پایه اعلام دفتر نخست‌وزیر بریتانیا، آقای جانسون همچنین به ولادیمیر پوتین گفته است که هیچ تغییری در مواضع کشورش در مورد حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال، که نمونه استفاده عاری از مسئولیت از سلاح شیمیایی و تلاش بی‌رحمانه برای قتل افراد بی‌گناه در خاک بریتانیا بود، رخ نخواهد داد.

کرملین اتهامات بریتانیا در استفاده مأموران امنیتی روسیه از گاز شیمیایی نویچوک علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق این کشور را به دلیل همکاری با بریتانیا و دیگر کشورهای غربی رد کرده است.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا، پس از این اقدام برای روزها در بی‌هوشی به سر می‌بردند ولی سرانجام نجات یافتند و اکنون در خفا زندگی می‌کنند.

روز یکشنبه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد که در دیدار رهبران بریتانیا و روسیه، آقای جانسون تأکید کرده که «هر دو کشور در قبال مسائل امنیت بین‌الملل از جمله در مورد لیبی، سوریه، عراق و ایران، مسئولیت دارند».

او در عین حال تصریح کرده که این گفت‌وگو به معناری آن نیست که روابط دو کشور به وضعیت سابق برگشته است.

بر پایه گزارش رادیو اروپای آزاد و با استفاده از گزارش‌های رویترز، آسوشیتدپرس، و خبرگزاری فرانسه؛ م.ا.

بازداشت ۹ سرنشین سه قایق صیادی کویتی در ماهشهر

این سه قایق در محدوده سکوهای نفتی بندر ماهشهر شناسایی و توقیف شدند

سپاه پاسداران اعلام کرد که ۹ سرنشین سه قایق صیادی کویت را در منطقه سوم دریایی ماهشهر، به دلیل «ورودغیرمجاز به آب‌های» ایران توقیف کرده است.

علیرضا احمدی، فرمانده ناوگروه رزمی امام حسن منطقه سوم دریایی سپاه، روز یکشنبه، ۲۹ دی، گفت که این سه قایق در محدوده سکوهای نفتی بندر ماهشهر شناسایی و توقیف شدند.

صیادان محلی به طور معمول به اتهام ورود «غیرقانونی» به آب‌های کشوری که اقدام به بازداشت آن‌ها کرده‌ دستگیر و برای مدتی زندانی و پس از رایزنی‌ها آزاد می‌شوند.

تیره‌تر شدن روابط ایران با عربستان سعودی و متحدانش باعث بازتاب گسترده‌تر این اتفاقات شده است.

مقام‌های عربستان سعودی، کویت و قطر نیز هر از چندی از توقف شناورهای ایران و بازداشت سرنشینان آنها خبر داده‌اند.

انتقال بقایای اجساد سرنشینان اوکراینی پرواز ۷۵۲ به کی‌یف

بقایای اجساد سرنشینان اوکراینی پرواز ۷۵۲، یکشنبه وارد کی‌یف شد

بقایای اجساد ۱۱ سرنشین اوکراینی پرواز ۷۵۲، که ۱۸ دی ماه با شلیک پدافند هوایی سپاه سرنگون شده، روز یکشنبه به اوکراین وارد شد.

پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد ۱۸ دی از تهران راهی کی‌یف بود اما دقایقی پس از ترک فرودگاه امام خمینی، هدف شلیک پدافند هوایی سپاه قرار گرفت اما مقام‌های ایرانی، بیش از سه روز بعد به علت اصلی سرنگونی آن اذعان کردند. مقام‌های سپاه پاسداران مدعی کردند که «خطای انسانی» علت سرنگونی این هواپیماست.

در میان ۱۷۶ سرنشین این پرواز، علاوه بر ده‌ها مسافر ایرانی، شهروندانی از کشورهای کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان هم حضور داشتند و ۱۱ تن از سرنشینان، از جمله ۹ خدمه پروازی، از اتباع اوکراین بودند.

۹ تن از سرنشینان پرواز ۷۵۲ خدمه پروازی اوکراینی بودند
۹ تن از سرنشینان پرواز ۷۵۲ خدمه پروازی اوکراینی بودند

روز یکشنبه بقایای اجساد این ۱۱ تن توسط نیروی هوایی اوکراین به فرودگاه بوریسپیل کی‌یف منتقل شد و در این فرودگاه مورد استقبال گارد و بازماندگان آنها احترام قرار گرفت.

مقام‌های نظامی و دولتی ایران، تنها پس از آنکه چندین کشور غربی بر سرنگونی این هواپیما توسط موشک تأکید کردند، حاضر به اذعان در این باره شدند، گرچه اکنون سپاه مدعی است که پدافند هوایی این نیرو، هواپیمای مسافری را با موشک کروز اشتباه گرفته است.

کیمیا علیزاده، قهرمان تکواندو، با پرچم آلمان در المپیک بازی می‌کند

کیمیا علیزاده

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که کیمیا علیزاده در مسابقات المپیک توکیو با پرچم آلمان حضور خواهد داشت.

پیش از این اعلام شده بود که او در المپیک توکیو خارج از پرچم ایران مبارزه می‌کند ولی به کشور خاصی اشاره نشده بود.

این قهرمان تکواندو که تنها مدال‌آور ورزش زنان ایران در المپیک‌هاست، حدود ۴۰ روز پیش از ایران خارج شد تا تمرینات آماده‌سازی خود را در اروپا پیگیری کند.

به گفته هم‌تیمی‌های کیمیا علیزاده، این ورزشکار می‌خواهد آینده دوران قهرمانی‌اش را در آرامش، «به دور از تبعیض‌ها و استفاده ابزاری مقامات ورزشی از زنان مدال‌آور» پیگیری کند.

او پس از طرح انتقاداتی درباره تصمیمش برای بازی نکردن زیر پرچم ایران در مطلبی نوشت: « من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

او تاکید کرده بود که چون نمی‌خواست «پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی» بنشیند، آینده ورزشی خود را در خارج از ایران جستجو می‌کند.

وزیر ورزش: تضمین امنیت تیم‌هایی که به ایران می‌آیند با من است

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران گفته است: « تضمین امنیت تیم‌هایی که میهمان فوتبال ایران هستند با من خواهد بود».

به گزارش ایسنا، او این موضوع را در گفت‌وگوی تلفنی با شیخ سلمان، رئيس کنفدراسیون فوتبال آسیا مطرح کرده و گفته است: «هیچ مشکلی در امنیت تردد هوایی نداریم».

روز گذشته فدارسیون فوتبال ایران تایید کرد که به خاطر اتفاقات اخیر ایران و سانحه سرنگونی هواپیما، فدارسیون فوتبال آسیا در نظر دارید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را که به میزبانی ایران برگزار می‌شود، در زمین بی‌طرف برگزار کند.

وزیر ورزش ایران به رئيس کنفدارسیون فوتبال آسیا گفته است که به نظر او این تصمیم «تحت تاثیر رسانه‌های بیگانه و مخالف» جمهوری اسلامی گرفته شده است.

در واکنشی دیگر، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران در نامه‌ای به احمد الفهد الصباح، ریاست شورای المپیک آسیا، خواستار میانجی‌گری او در این زمینه شده است.

در این نامه تاکید شده که مقام‌های حکومت ایران تضمین می‌کنند که «به هیچ وجه خطری وجود ندارد و تیم‌ها می‌توانند در امنیت به ایران سفر کنند».

تصمیم قطعی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است روزهای یک‌شنبه ۲۰ یا دوشنبه ۳۰ دی ماه اعلام شود.

سیل‌زدگان جاسک به خاطر سرما «امکان خوابیدن ندارند»

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که وضعیت سیل‌زدگان شهرستان جاسک که در کمپ‌های اسکان موقت برپا شده توسط هلال احمر زندگی می‌کنند، «طاقت‌فرسا» شده است.

بر اساس این گزارش جمعیت هلال‌احمر ۶ کمپ اسکان موقت راه‌اندازی کرده است ولی ساکنان این کمپ‌ها وسایل گرمایشی و پوشاک گرم کافی ندارند و شب‌ها به دلیل سرمای شدید امکان خوابیدن ندارند.

در عین حال، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران روز یک‌شنبه ۲۹ دی ماه به مناطق سیل‌زده رفته و بر جبران سریع خسارت‌های سیل تاکید کرده است.

مقام‌های محلی استان هرمزگان گفته‌اند که سیل هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان در شهرستان جاسک و بشاگرد خسارت وارد کرده است.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویر و ویدئوهای متعددی از وضعیت بد روستاییان سیل‌زده در این شهرستان منتشر شده است.

حاجی‌آباد، کروچ بالا، کروچ پایین، لیره‌ای، سدیج و گرندو از جمله روستاهای سیل‌زده با وضعیت وخیم هستند.

طرح کاهش مناسبات ایران با بریتانیا به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد

طرح کاهش مناسبات جمهوری اسلامی ایران با بریتانیا با ۲۳ امضا به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این طرح شامل یک ماده واحده و یک تبصره با ۲۳ است.

روابط ایران و بریتانیا پس از بازداشت موقت سفیر بریتانیا در تهران به تیرگی بیشتر گراییده است.

آیا تهران خواستار کاهش مناسبات با لندن است؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00
لینک مستقیم

هم‌اکنون رابرت مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران، در پی شرکت در تجمع یادبود قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری به دست سپاه و بازداشت کوتاه‌مدت ایران را ترک کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا بازداشت این مقام دیپلماتیک را «بدون دلیل و توضیح» و «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» اعلام کرد و حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در این کشور را احضار کرد.

حمله به بریتانیا در ایران از جناحی دیگر نیز ادامه یافته است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در یک توئیت انتقادی دولت بریتانیا را به «تبعیت طوطی‌وار» از آمریکا و «مشارکت کورکورانه» متهم کرده است.

لاریجانی سخنان سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌ها را درست ندانست

رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید اظهارات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت عمده نمایندگان مجلس به دلیل «سوءاستفاده اقتصادی»، درست نیست.

علی لاریجانی که در جلسه علنی روز یک‌شنبه ۲۹ دی سخن می‌گفت، با اشاره به نامه‌های مربوط به رد صلاحیت که شورای نگهبان برای نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم ارسال کرده است، گفت این نامه «به بندهایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند».

او ضمن تایید اینکه برخی نمایندگان به دلیل فساد اقتصادی رد شده‌اند، گفت برخی گزارش‌ها درباره مسائل اقتصادی «به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نبوده» است.

رئيس‌ مجلس همچنین به دلیل دیگر شورای نگهبان برای رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس یعنی «عدم التزام عملی به اسلام» اشاره کرد و گفت: «بنده که با برخی آقایان چهار سال، با برخی هشت سال و با بعضی ۱۲ سال همکاری روزانه داشتم عدم التزام عملی به نظام را در اکثر قریب به اتفاق نمایندگان تایید نمی‌کنم».

در پی اعلام رد صلاحیت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا، روز یک‌شنبه، ۲۲ دی، گفت صلاحیت این افراد «بیشتر به علت جرایم اقتصادی و سوءاستفاده‌های مالی» رد شده است. انتخابات مجلس قرار است ۲ اسفند ۹۸ برگزار شود.

آذری جهرمی: ماهواره‌های ظفر ۱ و ۲ امروز راهی پایگاه فضایی می‌شوند

Iran -- Mohammadjavad Azari Jahromi, Iranian minister of ICT in Hassan Rouhani's cabinet.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «ماهواره‌های ظفر ۱و۲ که تست‌های موفق خود را پشت سر گذاشته‌اند، امروز راهی پایگاه فضایی می‌شوند تا به زودی فرآیند قرار گرفتن آنها در مدار طی شود».

آقای آذری جهرمی افزوده «این ماهواره‌ و ماهواره‌بر هر دو یک گام تحقیقاتی مهمند».

وزیر ارتباطات در حساب کاربری خود در اینستاگرام هم نوشته «ماهواره ظفر امروز به پایگاه فضایی منتقل می‌شود و ماهواره بر «سیمرغ ایرانی» هم تکنولوژی پیچیده‌ای دارد که کارهای آن به اتمام رسیده است.»

او اما تاریخی برای پرتاب ماهواره‌ها اعلام نکرده‌است.

رئیس سازمان فضایی ایران، اوایل مهر ماه از پرتاب سه ماهواره به فضا تا اوایل زمستان خبر داده بود و گفته بود «از این ماهواره‌ها در بخش‌های گوناگونی از جمله ناوگان دریایی و یا در زمان وقوع بحران‌ها استفاده می‌شود».

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، نام این ماهواره‌ها را «پارس ۱، ظفر و ناهید» اعلام کرده بود.

جمهوری اسلامی در خرداد ماه برای سومین بار تلاش کرد ماهواره «ناهید ۱» را به فضا پرتاب کند، اما به دلیل «انفجار در سکوی پرتاب» موفق به این کار نشد.

در دی‌ماه سال ۹۷ نیز مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند موشک حامل ماهواره «پیام» را به فضا پرتاب کرده‌اند، اما این موشک به سرعت کافی نرسیده و پرتاب ناموفق بوده‌است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داده واشینگتن به ایران اجازه نمی‌دهد از برنامه فضایی خود به‌عنوان «پوشش برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک» استفاده کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در شهریور ماه سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضای ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران را «در راستای فشار برای توقف برنامه هسته‌ای ایران» به فهرست‌ تحریم‌های خود افزود.

این وزارت‌خانه در اول آذر ماه نیز خود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، را به دلیل «قطع اینترنت» در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

اینترنت در ایران در پی اعتراضات گسترده آبان ماه قطع شد. گفته می‌شود بین دست‌کم ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر در سرکوب اعتراضات آبان ماه توسط نیروهای امنیتی، کشته شده‌اند.

دو هنرمند ایتالیایی از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف دادند

جمعی از هنرمندان ایرانی در نامه‌ای به این دو هنرمند ایتالیایی، از آنها خواسته بودند تا برنامه‌های خود را برای جشنواره تئاتر فجر در ایران لغو کنند

کارگاه‌ها و اجراهای یوجینو باربا و رومئو کاستلوچیه، دو هنرمند ایتالیایی، در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو شد.

روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز شنبه ۲۸ دی خبر داد که برگزاری کارگاه‌ها و اجراهای یوجینو باربا و رومئو کاستلوچی به تشخیص کمپانی‌های این دو گروه لغو شده است.

پیش از این جمعی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی در نامه‌ای به این دو هنرمند ایتالیایی، از آنها خواسته بودند تا برنامه‌های خود را برای جشنواره تئاتر فجر در ایران لغو کرده و از «مردم سوگوار» ایران حمایت کنند که «همچنان برای گرفتن حق خود مبارزه می‌کنند».

طی روزهای گذشته و در پی سرنگون کردن هواپیمای مسافربری بر شمار هنرمندانی که از جشنواره‌های فجر انصراف داده‌اند افزوده شده‌است. اما همزمان، برخی رسانه‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی نیز به موضوع واکنش نشان داده‌اند.

اردوغان می‌گوید که اروپا باید از سیاست‌های آنکارا در قبال لیبی حمایت کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به اروپا گفت که اگر می‌خواهد جنگ داخلی در لیبی به پایان برسد، از سیاست‌های آنکارا در قبال این کشور و کمک‌های نظامی آن به دولت لیبی حمایت کند.

آقای اردوغان روز شنبه در یادداشتی که وبسایت پولیتیکو آن را منتشر کرده است، نوشت که ترکیه به نیروهای امنیتی لیبی آموزش می‌دهد و به آنها در مقابله با تروریسم، قاچاق انسان و دیگر تهدیدات جدی علیه امنیت بین المللی کمک می‌کند.

وی افزود، با توجه به این که اروپا کمتر علاقه‌ای برای حمایت‌های نظامی از دولت لیبی دارد، گزینه باقی مانده همکاری با ترکیه است که به این کشور قول کمک نظامی داده است.

ترکیه از دولت فائز السراج در لیبی حمایت می‌کند که سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد و در نقطه مقابل آن، ژنرال خلیفه حفتر را به طراحی کودتا علیه دولت متهم می‌سازد.

از روز یکشنبه اجلاسی در برلین برای پایان دادن به جنگ داخلی لیبی برگزار خواهد شد. آلمان و سازمان ملل متحد تلاش می‌کنند گروه‌های رقیب در لیبی را طی این اجلاس به توافق با یکدیگر برای آتش‌بس و در نهایت صلح تشویق کنند.

خرید دستگاه‌های جدید برای شناسایی منشاء بوی بد در تهران

پس از گذشت یک سال اظهارات ضد و نقیض مقامات درباره منشاء بوی بد در تهران ادامه دارد

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران خبر داد که شهرداری تهران دستگاه‌های جدیدی برای شناسایی منشا بوی بد خریداری کرده است.

محمد رستگاری اعلام کرد که هنوز درباره منشا بوی نامطبوع تهران هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم.

وی جزئیات بیشتری درباره این دستگاه‌ها بیان نکرده است.

از دی ماه سال پیش خبرگزاری‌های ایران از انتشار «بوی نامطبوعی» در بخش وسیعی از شهر تهران خبر دادند. پس از گذشت یک سال اما هنوز اظهارات ضد و نقیض مقامات درباره منشاء این بو ادامه دارد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG