لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۰

کاخ سفید: اظهارات یهودستیزانه و ضد اسرائیلی خامنه‌ای را محکوم می‌کنیم


کاخ سفید می گوید، حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد.

در ادامه واکنش‌ها به پوستر «راه‌حل نهایی» در سایت رهبر جمهوری اسلامی و همچنین تهدیدهای توئیتری او علیه موجودیت اسرائیل، شورای امنیت کاخ سفید روز پنجشنبه اول خرداد ضمن محکوم کردن این تهدیدها گفته است که آمریکا، حق کامل اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد.

شورای امنیت کاخ سفید در توییتی نوشته است: ایالات متحده اظهارات یهود ستیزانه و تهدیدهای اخیر خامنه‌ای، رهبر {جمهوری اسلامی} ایران، علیه اسرائیل را شدیدا محکوم می‌کند.

شورای امنیت کاخ سفید در ادامه تاکید کرده است، ما در کنار دوستان‌مان در اسرائیل ایستاده‌ایم و حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم.

شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه این توییت بخشی از اظهارات قبلی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را دوباره منتشر کرده که گفته بود، ما چشمان خود را بر دیکتاتوری که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل می‌گوید و فراخوان کشتار قوم یهود می‌دهد، نمی‌بندیم؛ ما فرصت آن را نخواهیم داد که حتی این فکر خود را بررسی کند.

وبسایت رهبر جمهوری اسلامی روز ۳۰ اردیبهشت پوستری را منتشر کرد که در نسخه‌های فارسی و انگلیسی آن عبارت «راه‌حل نهایی» ذکر شده بود. این عبارت شناخته‌شده را نازی‌های آلمان برای حل مسئله یهود از طریق حذف فیزیکی به کار می‌بردند.

پس از آن و در واکنش به موجی از انتقادهای جهانی علیه مضمون و شعار این پوستر، توییتر علی خامنه‌ای روز چهارشنبه مدعی شد «محو دولت اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست»؛ با این حال بار دیگر به برخی از مضامین آن پوستر، از جمله رفراندوم، اشاره کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، توئیت‌های علی خامنه‌ای را «اظهارات مشمئز کننده و ضد یهودی» خواند و گفت چنین اظهاراتی «نباید جایی در توئیتر یا هر شبکه اجتماعی دیگر داشته باشد».

در همین زمینه، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی مایه تعجب نیست، اما تاسف برانگیز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفته است: «این نفرت یهود‌ستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه که از رژیم در تهران می‌آید، در تمام طول سال، چه ما در بحبوحه این همه‌گیری باشیم یا نه، روی می‌دهد. این جای تعجب ندارد، ولی ناراحت کننده است.»

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی را به‌شدت محکوم کرد.

جوزپ بورل در توئیتی نوشت: اقدام رهبر جمهوری اسلامی برای «دعوت به جنگ با اسرائیل را به شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کنم».

آقای بورل همچنین با تأکید بر اینکه اقدام رهبر جمهوری اسلامی «تهدید صلح و امنیت جهانی است»، امنیت اسرائیل را یکی از اولویت‌های مهم اتحادیه اروپا دانست.

در اسرائیل نیز مقام های این کشور به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی واکنش نشان داده اند.

در همین زمینه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به پوستر منتشر شده در وب سایت رهبر جمهوری اسلامی در توییتی نوشته بود: «هر حکومتی که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، خودش را در خطر نابودی خواهد یافت».

جمهوری اسلامی ایران در آستانه «روز قدس» که آخرین جمعه ماه رمضان است قرار دارد و در آن شعارهای ضد اسرائیلی را تکرار می‌کند.

روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در زمان حیات خود خواستار «محو اسرائیل از صفحه روزگار» شده بود. پس از مرگ او٬‌ مقام های جمهوری اسلامی نیز در مناسبت مختلف این سخن را تکرار کرده اند که واکنش های بین المللی در پی داشته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG