لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۲۳

پاپ فرانسیس: واکنش جهان به تغییرات آب و هوایی باید مشابه با جنگ جهانی باشد


پاپ فرانسیس روز سه‌شنبه گفت، جراحاتی که بیماری کووید-۱۹ از یک سو و تغییرات آب و هوایی از سوی دیگر به بشر وارد کرده، قابل مقایسه با یک جنگ جهانی است و باید به همان شیوه نیز با آن مقابله کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان در پیام خود به بیست‌وششمین اجلاس آب‌وهوایی سازمان ملل متحد (کاپ۲۶) که کاردینال پیترو پارولین، وزیر خارجه واتیکان آن را قرائت کرد، همچنین تاکید کرد که کشورهای ثروتمند به خاطر استفاده ناصواب از منابع طبیعی کشورهای در حال توسعه یک بدهی معوقه زیست‌محیطی به کشورهای فقیرتر دارند.

وی در ادامه سخنان خود خواستار یک اقدام جمعی و دوراندیشانه برای غلبه بر بحران آب و هوایی شد، نظیر آن‌چه پس از جنگ جهانی دوم با همبستگی میان ملت‌ها و کمک به کشورهای ضعیف‌تر رخ داد.

پاپ فرانسیس اظهار داشت، کشورهایی که امکانات بیشتری دارند باید در کربن‌زدایی و رهانیدن نظام اقتصادی خود از گازهای گلخانه‌ای پیش‌قدم شوند.

رهبر کاتولیک‌های جهان که توجه ویژه‌ای به مسئله حفاظ از محیط زیست دارد، پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که بتواند در اجلاس آب‌وهوایی سازمان ملل متحد شرکت کند اما واتیکان ماه گذشته اعلام کرد که پارولین به نمایندگی او در این اجلاس حضور خواهد یافت.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن
XS
SM
MD
LG